Zepsuty ząb, zepsute wakacje

 

Wakacje trwają w najlepsze, wszystko zaplanowane. Dzieci wysłane na kolonie, a my dopinamy ostatnie szczegóły wyjazdu nad ciepłe morze. Niby wszystko w porządku, ale ten lekki ból zęba nie pozwala skupić się na pakowaniu walizek.

Znacie to?

Niestety, ale nagły ból zęba na wakacjach to dość częsty problem. Nieleczona próchnica może doprowadzić do nagłego bólu, pęknięty ząb może złamać się w trakcie jedzenia pistacji w Grecji a nieszczelna plomba doprowadzi nas na skraj załamania podczas lotu samolotem.

Mnóstwo „drobnych” problemów na które w ciągu dnia nie zwracamy uwagi może się odezwać podczas urlopu. Warto o tym pomyśleć zawczasu i wpaść przed wymarzonym urlopem do stomatologa sprawdzić czy nawracający ból nie jest zwiastunem przykrej niespodzianki.

Obowiązkowym punktem na liście przygotowań do wyjazdu powinna być wizyta u dentysty. Wizyta kontrolna pozwoli naszemu stomatologowi na ocenienie stanu naszych dziąseł, zębów czy stawów skroniowo – żuchwowych. Taka wizyta nie zabierze nam dużo czasu a da nam wgląd na dotychczasowe leczenie kanałowe czy szczelność plomb.

Ważne, by osoby które leczą się ortodontycznie także odwiedziły lekarza ortodontę który zadba o zmianę tzw. „gumek” czy przycięcie drutów w aparacie tak by nie raniły tkanek miękkich.  Kontrola jest konieczna gdy przed wyjazdem mamy niepokojące sygnały takie jak:

  • ból przy nagryzaniu
  • nadwrażliwość zęba
  • tkliwość zęba i tkanek okalających

Gdy wypełnienie jest  nieszczelne bakterie mogą wnikać do środka zęba i wywoływać próchnicę wtórną, a to już nie daleko do bólu.

Nieszczelne wypełnienie może o sobie przypomnieć podczas lotu lub gdy zechcemy zanurkować w głębinach. Należy pamiętać, że zmiana ciśnienia podczas wznoszenia samolotu powoduje rozszerzanie się pęcherzyków powietrza pod nieszczelnym wypełnieniem.

Skutek? Nagły, dotkliwy ból zęba.

Gdy jednak już na wakacjach,  zauważymy uszkodzone wypełnienie należy przepłukać usta czystą wodą i pilnować by resztki pokarmowe nie dostały się do zęba. Jeśli wystąpi ból, możemy wziąć dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol czy ibuprofen, zrobić chłodny kompres i poszukać lekarza stomatologa. Jeśli wyjeżdżamy za granicę zweryfikujmy zakres naszej  polisy ubezpieczeniowej,  a w razie problemów z bólem zęba zgłośmy się do lekarza z zakresu stomatologii zachowawczej.

Pamiętajmy by przed wyjazdem zrobić szybki przegląd stanu zdrowia jamy ustnej i wypełnień. Nasza jama ustna nie ma wakacji, dlatego do kosmetyczki musimy schować szczoteczkę, nitkę, pastę i płukankę oraz (na wszelki wypadek )środki przeciwbólowe.