Wypełnienia zębów czyli plomby.

Dbanie o zęby to kluczowa kwestia dla naszego zdrowia. Wielu z nas leczyło zęby nie raz, a nadal nie do końca wie na czym polega taki zabieg. Czym jest, potocznie nazywana, plomba? – to nic innego jak wypełnienie zęba po jego wcześniejszym przygotowaniu.

Mianem wypełnienia zębów określamy różne metody rekonstrukcji lub odtworzenia zęba. Do wypełniania zębów stosuje się specjalne, przeznaczone do tego narzędzia i materiały. Celem tego procesu jest zachowanie zdrowia zęba i umożliwienie mu prawidłowego funkcjonowania. Istotnym następstwem wypełnienia zęba jest także uchronienie go przed koniecznością ekstrakcji.

Podstawowym wskazaniem do wykonania zabiegu jest uszkodzenie mechaniczne zęba lub uszkodzenie będące następstwem próchnicy. W takim przypadku lekarz stomatolog, po wcześniejszym przygotowaniu zęba i dokładnym oczyszczeniu go z resztek biologicznych, wypełnia ząb, czyli potocznie mówiąc – plombuje go.

Niestety próchnica nadal pozostaje głównym problemem, z którym borykać się muszą nasze zęby. Świadomość ludzi odnośnie konieczności dbania o higienę jamy ustnej rośnie, podobnie jak jakość dostępnych past czy płynów do płukania. Mimo to, z problemem nadal próchnicy spotyka się prawie każdy z nas. Według najnowszych badań blisko 60% dzieci ma próchnicę. To przerażające dane.

Pierwszym etapem leczenia zęba zawsze jest ocena stanu zdrowia zęba. Stomatolog sprawdza, jak rozległy jest nasz ubytek i opracowuje plan leczenia.

Kolejny krok to znieczulenie leczonego zęba, choć nie każdy pacjent tego wymaga, to zazwyczaj jednak stosuje się znieczulenie miejscowe. Jeśli pacjent życzy sobie podania znieczulenia, już w kilkanaście sekund po iniekcji zaczyna odczuwać jego działanie. Objawia się ono lekkim mrowieniem dziąseł i języka, a także ich drętwieniem.

Kolejnym etapem jest właściwe leczenie zęba, czyli rozwiercenie go przy pomocy specjalnie do tego przystosowanego wiertełka. Borowanie ma na celu oczyszczenie ubytku z resztek jedzenia, zanieczyszczeń i śliny. Przy borowaniu lekarz wielokrotnie oczyszcza ząb strumieniem wody oraz osusza go. Ten etap jest kluczowy dla skuteczności leczenia, i jest całkowicie bezbolesny, dzięki podanemu znieczuleniu.  Jeśli zostanie wykonany niedostatecznie starannie – w krótkim czasie ząb zacznie psuć się ponownie i trzeba będzie ponownie odwiedzić stomatologa.

Ostatnim krokiem przy wypełnianiu zęba jest założenie tzw. plomby, jej utwardzenie i oszlifowanie.

Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów i narzędzi, skuteczność leczenia jest bardzo wysoka. Zapewnia to także pełen profesjonalizm lekarza stomatologa.

Na przestrzeni dziesięcioleci wprowadzano coraz to doskonalsze i bezpieczniejsze materiały służące do wypełniania ubytków. Niegdyś najpowszechniejszym materiałem były amalgamaty, stanowiące mieszaninę rtęci oraz innych metali. Jednak miały one nie tylko nieestetyczny wygląd, ale przede wszystkim były szkodliwe dla zdrowia pacjenta ze względu na zawartość rtęci.

Współcześnie stosuje się nowoczesne materiały, nie mające żadnych skutków ubocznych dla leczonego Pacjenta.

 

 

 

źródło: medonet.pl

zdjęcie: pl.freepik.com