Woda, zdrowia zębom doda.

Picie wody jest niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wie to każdy.

Woda daje energię, siłę, wpływa korzystnie na koncentrację i zmniejsza uczucie stresu. Odżywia nasz organizm utrzymując wszystkie organy na odpowiednim poziomie nawodnienia. Zawsze warto mieć przy sobie butelkę z wodą.

Ale jak woda może wpływać bezpośrednio na nasze zęby?

Niestety, nie zawsze mamy możliwość umycia zębów bezpośrednio po posiłku, dlatego warto mieć ze sobą wodę. To świetna alternatywa w pozbyciu się przyklejonych do zębów cukrów. Warto po posiłku przepłukać jamę ustną zwykłą, niegazowana wodą. A jeśli mamy możliwość przepłukać wodą z wysoką zawartością minerałów, to już w ogóle wspaniale. Picie wody pobudza także ślinianki do produkcji śliny, która naturalnie pomaga usuwać resztki pokarmowe spomiędzy zębów. W takich sytuacjach woda będzie niejako neutralną płukanką, która poza cukrem wypłucze także taniny i garbniki, które znajdują się np. w czerwonym winie. Wiemy już, że warto przepłukać zęby po jedzeniu wodą, ale nie róbmy tego wodą z bąbelkami. Gaz zawarty w napojach gazowanych w reakcji z wodą tworzy kwas węglowy, który sprawia, że odczyn PH w jamie ustnej jest kwaśny. Kwas węglowy jest niszczycielem naszego szkliwa, i warto o tym pamiętać kupując butelkę wody z bąbelkami. Podsumowując, nasze zęby nie przepadają za gazowanymi napojami. Według niektórych badań woda gazowana jest miej korzystna niż ta bez bąbelków. Należy też pamiętać, że woda gazowana to zupełnie inny rodzaj wody niż woda mineralna. Ta druga zawiera wiele cennych składników i minerałów, a nie posiada dwutlenku węgla. Woda mineralna lub filtrowana wzmocni nasze szkliwo i zredukuje nadwrażliwość zębów. Składniki, które zawiera w sobie wodą stanowią kluczową rolę dla zębów.

O jakie składniki chodzi?

Przede wszystkim o wapń i fluor. Dzięki temu woda dba o nasze zęby od wewnątrz – dostarczając organizmowi wodę, dbamy o zawartość minerałów potrzebnych dla zdrowego uśmiechu.

 

 

 

 

źródło: medonet.pl, unsplash.com