Witamina D – słoneczne lekarstwo

Męczą cię ciągłe infekcje, a może masz problemy ze snem i jesteś ciągle zmęczony?              Wszystko brzmi znajomo, a dodatkowo jest sezon jesienno – zimowy, albo przedwiośnie?

Gdy brakuje słońca nasze zdrowie zaczyna szwankować? Dlaczego? 

Witamina D inaczej nazywana „witaminą słońca” wytwarzana jest w naszym organizmie w procesie syntezy skórnej podczas ekspozycji na promienie słoneczne. Sońce to główne źródło witaminy D (blisko 90%)

W tym momencie musimy wspomnieć, że odpowiedni poziom wit. D jest absolutnie niezbędny dla naszego zdrowia i odpowiedniego funkcjonowania naszego organizmu. Witamina ta pełni ważną funkcję w regulacji gospodarki wapniowo-fosforowej, prawidłowej pracy mięśni, układu nerwowego, ale ma także fundamentalne znaczenie dla zdrowia kości. Pełni ważną role w budowaniu i funkcjonowaniu układu kostnego. Jedną z jej głównych funkcji jest regulowanie prawidłowego wchłaniania wapnia i fosforu, które biorą udział w mineralizacji zębów i są głównymi budulcami szkliwa.

U dzieci niedobór szkliwa jest bardzo niebezpieczny, może wręcz doprowadzić do niedorozwoju szkliwa, większego ryzyka próchnicy a w najgorszym wypadku nawet do krzywicy.

U osób starszych niedobór witaminy D prowadzi m.in. do osteoporozy, zęby są słabsze  i narażone na urazy. Kolejnym skutkiem są słabo zmineralizowane kości czyli gorsza kondycja szkliwa, krwawiące, tkliwe dziąsła i dużo słabsze samopoczucie.

Poziom witaminy D można łatwo zweryfikować za pomocą badań krwi. W przypadku niedoboru warto zaopatrzyć się w suplementy diety.

Warto pamiętać, że najbardziej narażone są na niedobory są ludzie rzadko przebywające na świeżym powietrzu, dzieci i osoby starsze. Dlatego pamiętajmy, że nawet jeśli pogoda nie sprzyja to warto wyjść chociaż na krótki spacer.