Usuwanie zębów w upał – co warto wiedzieć.

Przyszło lato.

A wraz z latem upały, które w mieście potrafią być bardzo dokuczliwe i męczące. Zazwyczaj też, w wakacje, mamy nieco więcej czasu, i chcemy nadrobić wiele odkładanych wcześniej rzeczy i spraw. Jedną z nich bywa wyrwanie zęba, czyli ekstrakcja. Czy jednak ekstrakcja zęba podczas panującego upału jest bezpieczna?  Co należy wiedzieć o tym zabiegu i jak dbać o siebie gdy już się na niego zdecydujemy.

Musimy pamiętać, że każdy zabieg usunięcie zęba jest zabiegiem chirurgicznym. A każdy zabieg chirurgiczny wiąże się z ryzykiem niepożądanych powikłań. Dlatego też, zawsze przed zabiegiem lekarz stomatolog musi ocenić nie tylko stan jamy ustnej, stan zęba do planowanej ekstrakcji ale także ogólny stan zdrowia pacjenta.

Bądźmy przygotowani na pytania o przebyte choroby, ewentualne aktualne infekcje, reakcje i uczulenia na leki i środki znieczulające. Lekarz powinien zapytać nas także o poprzednie ekstrakcje, utrudnione gojenie, omdlenia lub dłuższe krwawienia. Wszystkie te pytania są dla lekarza bardzo ważne i istotne ze względu na planowany zabieg. 

Dzięki poszerzonemu wywiadowi lekarz ma możliwość odpowiednio przygotować pacjenta do zabiegu. W przypadku poważnych chorób ogólnoustrojowych, stomatolog może skierować pacjenta na konsultacje internistyczną (np. do kardiologiczna) Zdarza się, że pomimo tego iż zabieg był wcześniej planowany, lekarz stomatolog może zdecydować się na przełożenie zabiegu usunięcia zęba. Bywa tak gdy na zewnątrz panuje duszna i upalna pogoda, a temperatura przekracza 30 stopni. 

Takie tropikalne upały wpływają niekorzystnie szczególnie na pacjentów z problemami kardiologicznym i nadciśnieniem tętniczym. Należy mieć na uwadze fakt, że w taka pogodę u pacjenta z wyżej wymienionymi chorobami, który  decyduje się na ekstrakcję, możliwe jest omdlenie, zasłabnięcie a nawet zawał.

Lekarze stomatolodzy rezygnują czasami z zabiegu usuwania zębów podczas upałów, gdy pacjent zgłosił problem z krzepliwością krwi lub gdy pacjentka ma miesiączkę lub jest w ciąży. Oczywiście, to w gestii lekarza jest by podjąć taką decyzję i wytłumaczyć pacjentowi dlaczego zabieg się nie odbędzie.

Musimy pamiętać, że ekstrakcja podczas upału wymaga od lekarza zachowania dużej ostrożności i czujności podczas zabiegu, a także większej troski o pacjenta bezpośrednio po nim.

Normą jest to, że pacjent musi spędzić pewien czas w klimatyzowanej poczekalni z zimnym okładem na policzku, zanim wyjdzie na zewnątrz. Normą powinien być także fakt, że lekarz daje pacjentowi po usunięciu zęba zapasowy zimny okład do użycia w drodze do domu lub w domu gdy jest taka potrzeba.

Zimnym okładem jest zazwyczaj specjalna, niewielkich rozmiarów torebka wypełniona suchym lodem, który zaczyna chłodzić po zgnieceniu torebki. Jest to wygodny, bezpieczny i suchy sposób na schłodzenie obolałego miejsca.

Pamiętajmy jednak, że wbrew niektórym opiniom, upał nie jest przeciwskazaniem do usuwania zębów. Jeśli jesteśmy zdrowi, nie walczymy z żadną infekcją to lekarz dentysta może przeprowadzić zaplanowany zabieg przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności.Ważne jest abyśmy zawsze wybierali sprawdzone, profesjonalne gabinety, w których działająca klimatyzacja jest normą a nie szczęśliwym przypadkiem.

Nawet jeśli lekarz stomatolog fantastycznie wywiąże się ze swojego zadania, to musimy bezwzględnie przestrzegać kilku ważnych zaleceń pozabiegowych. Pisaliśmy już kiedyś o nich tutaj. Ale i tak warto o tym wspomnieć.

Upał zawsze sprzyja rozwojowi zakażeń, dlatego po wyrwaniu zęba musimy zwrócić uwagę na dokładniejszą niż zazwyczaj higienę jamy ustnej, nie należy jednak płukać ust, bo możemy wypłukać skrzep, który zasklepia ranę.  Stosujmy zimne okłady, dzięki temu obrzęk i krwawienie będzie mniejsze, a ewentualny ból mniej dokuczliwy.

Po zabiegu ekstrakcji unikajmy wysiłku fizycznego, szczególnie gdy upał daje się we znaki. Nie przebywajmy długotrwale na słońcu ani w dusznych i nagrzanych pomieszczeniach. Po takim zabiegu warto odpocząć kilka dni w chłodzie a nie wylegiwać się przez wiele godzin na plaży.

Zdecydowanie najważniejszymi aspektami podczas usuwania zębów w upalne dni jest doświadczony i profesjonalny lekarz oraz nasz zdrowy rozsądek.

 

K.Cz.-D.

 

 

 

źródło: dentonet.pl; stomatologianews.pl

zdjęcia: pl.freepik.com