Protezy szkieletowe

Większość z nas wie, czym jest proteza, nie mniej jednak jak pada nazwa „proteza szkieletowa” to pojawiają się wątpliwości.

Dlaczego szkieletowa?

Czy każdy może ją nosić?

Czym różni się od zwykłej protezy?

Dzisiaj krótko Wam opowiemy właśnie o tym rodzaju protez.

Protezy szkieletowe to protetyczne uzupełnienia ubytków w uzębieniu należące do protez ruchomych. Stosuje się je w przypadku częściowej utraty zębów. Proteza szkieletowa składa się z elementów metalowych które są pokryte akrylem. Stomatolog mocuje ją w jamie ustnej za pomocą małych klamerek, zaczepów i zatrzasków. Każda proteza, w tym także szkieletowa, jest dopasowywana indywidualnie do każdego pacjenta. Ważne jest uwzględnienie jego budowy jamy ustnej oraz zęby które nadal się w niej znajdują. Dzięki zastosowaniu protezy szkieletowej pacjent ma przywróconą prawidłowa funkcje żucia i gryzienia pokarmów.

Sposób działania protezy szkieletowej jest bardzo przybliżony do fizjologicznego układu w jamie ustnej, dzięki temu protezy przenoszą siły podczas żucia na resztę zębów. Warto zaznaczyć, że komfort noszenia protezy szkieletowej jest wyższy niż w przypadku tradycyjnej protezy akrylowej, ale zdecydowanie mniejszy niż posiadanie koron lub mostów.

Oczywiście proteza szkieletowa jest jednym z możliwych rozwiązań stomatologicznych w przypadku utraty kilku zębów. Protezy są nie tylko rozwiązaniem dla estetyki uśmiechu ale także ze względu na niekorzystne zmiany zachodzące w układzie kostnym szczęki gdy braki zębowe utrzymują się zbyt długo.

Warto pamiętać, że protezę szkieletową stosuje się w przypadku częściowego braku zębów u pacjentów, u których niemożliwe jest uzupełnienie ubytków za pomocą koron lub mostów.

Według większości pacjentów protezy szkieletowe, są dużo wygodniejsze w użytkowaniu niż protezy akrylowe. Użyty metal do wykonania protez szkieletowych sprawia, że mają one mniejsze rozmiary, są lżejsze i są bardziej komfortowe w użytkowaniu. Protezy te są także dużo bardziej stabilne dzięki czemu mówienie i jedzenie  jest dużo łatwiejsze. Proteza szkieletowa jest też prostsza do utrzymania w czystości a to zmniejsza ryzyko infekcji w jamie ustnej. 

Największą wadą w protezie akrylowej są metalowe zamki i klamerki oraz elementy podpierające które czasami mogą być widoczne. Protezy szkieletowe uważane są przez większość użytkowników za najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o protetyczne uzupełnienia ruchome.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

źródło:

medme.pl; medonet.pl; unsplash.com