Profesjonalna higienizacja.

Na czym polega profesjonalne zabiegi higienizacyjne w gabinecie?

Wszystkie obco brzmiąco nazwy mogą czasami zniechęcić i przestraszyć. Postaramy się Wam dzisiaj przybliżyć terminy stomatologiczne takie jak:

  • skaling,
  • piaskowanie,
  • polishing
  • fluoryzacja.
  • Skaling – czyli usuwanie złogów i kamienia nazębnego. Najczęściej stosowany jest skaling ultradźwiękowy. Końcówka skalera wibruje i drży z dużą częstotliwością, dzięki temu wibracje przenoszone na zęby rozbijają powstały kamień. Rozproszony strumień wody później go wypłukuje.  Zabieg z reguły jest bezbolesny, niewielki dyskomfort mogą poczuć pacjenci z kamieniem poddziąsłowym. Czasami po zabiegu dziąsła mogą krwawić, jednak śluzówka szybko się regeneruje i problem mija w ciągu paru dni.

Skaling może być także przeprowadzony metodą tradycyjną czyli ręczną. Trwa to zdecydowanie dłużej i zazwyczaj przeprowadza go dentysta periodontolog, a nie higienistka jak przy skalingu ultradźwiękowym.

  • Piaskowanie jest  zazwyczaj przeprowadzone jako uzupełnienie dla skalingu. Zabieg piaskowania polega na usunięciu osadów, przebarwień i resztek kamienia nazębnego. Higienistka używa piaskarki i specjalnych piasków do zębów. Piasek jest zawsze dobrany do zębów i pacjenta. Pacjenci z wrażliwa śluzówką mają osad usuwany dużo drobniejszym i delikatniejszym piaskiem.

Końcówka urządzenia wypuszcza pod ciśnieniem wodę zmieszaną ze środkiem do piaskowania. Piaski do czyszczenia zębów są produkowane w różnych wersjach smakowych, aby zniwelować uczucie  wszelkiego dyskomfortu. Nowością na rynku są piaski na bazie cukru, dzięki czemu dyskomfort pacjenta jest zminimalizowany do minimum. Niestety pasek ten nie jest dostępny w każdym gabinecie. Tym, co może przeszkadzać pacjentowi podczas zabiegu, jest obecność dużej ilości środka do piaskowania w jamie ustnej – czemu można zaradzić przeprowadzając zabieg przy użyciu ssaka. Zabieg piaskowania jest całkowicie bezbolesny, a sprawia, że efekt czystych i jaśniejszych zębów pojawia się od razu po zabiegu.

  • Polishing – zabieg wykonywany po skalingu i piaskowaniu. W trakcie polishingu higienistka poleruje zęby, dzięki czemu kamień nażebny dużo trudniej się odkłada. Polishing trwa kilkanaście minut i jest całkowicie bezbolesny. Na zęby jest nakładana specjalna pasta o właściwościach oczyszczających i polerujących. Zęby poleruje się specjalnymi gumkami i szczoteczkami. Polishing jest bezbolesnym i szybkim zabiegiem. Po zabiegu zęby są gładkie, co daje uczucie świeżości i czystości.
  • Fluoryzacja czyli lakierowanie zębów. Większość z nas fluoryzację kojarzy jeszcze ze szkoły podstawowej. Kiedyś, zabieg ten był przeprowadzany w szkole przez wykwalifikowane higienistki. Niestety gabinety dentystyczne w szkołach to historia. W związku z tym higienistki przeprowadzają te zabiegi w gabinetach stomatologicznych. Zabieg lakierowania przeprowadza się po wcześniejszym dokładnym oczyszczaniu zębów.  Polega on na pokryciu zębów specjalnym lakierem z fluorem przy użyciu pędzelków. Lakier pozostaje na zębach przez jakiś czas, dzięki czemu fluor jest uwalniany stopniowo. Istnieje także przeprowadzić fluoryzację piankową. Wtedy na specjalne łyżki higienistka nakłada piankę, a łyżki nakłada na łuki zębowe pacjenta. Dzięki fluoryzacji znacznie redukuje się występowanie próchnicy.

Zabieg fluoryzacji przeprowadzony w gabinecie dentystycznym jest bezpieczny i dostarcza znacznie większą ilość fluoru niż w przypadku domowej fluoryzacji.

Każdy z tych zabiegów powinien być powtarzany w częstotliwości uzgodnionej z higienistką. Dzięki temu zęby będą nie tylko bielsze, ale i zdrowsze – brak kamienia oznacza zdrowsze dziąsła, a regularne dokładne czyszczenie i fluoryzacja niwelują ryzyko wystąpienia próchnicy.

 

 

 

źródło: dentonet.pl

https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/kobieta-u-dentysty_4137157.htm