Wędzidełko języka to pasmo tkanki, która łączy dolną część języka z dnem jamy ustnej.
Krótkie wędzidełko języka powoduje brak odpowiedniej ruchomości języka, ogranicza jego ruchy co ma bezpośredni wpływ na rozwój mowy dziecka. Zbyt krótkie wędzidełko języka prowadzi również do utrwalania się nieprawidłowości w ssaniu, połykaniu i żuciu, i może powodować wady zgryzu oraz ślinotoki.
Leczenie polegające na podcięciu wędzidła, tak zwana frenulotomia, polega na korekcie wędzidła języka wraz z preparacją mięśni – gwarantuje to stały, oczekiwany efekt.
W dzisiejszych czasach to popularny i dość prosty zabieg chirurgiczny stosowany w celu lepszej ruchomości języka. Polega on na przecięciu błony znajdującej się pod spodem języka, z której zbudowanej jest wędzidełko. Zabieg taki zazwyczaj jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, czasami jednak, najczęściej w przypadku dzieci można zabieg przeprowadzić w sedacji czyli po podaniu podtlenku azotu popularnie zwanym gazem rozweselającym.
Należy pamiętać, że znieczulenie znosi odczuwanie bólu, jednak czucie dotyku, ucisku czy rozpierania jest zachowane.
Czas trwania zabiegu wynosi ok. 45 – 60 min. Sam zabieg trwa krótko, jednak przygotowanie dziecka zarówno psychiczne jak i podanie znieczulenia trwa nieco dłużej. Oczywiście finalny czas trwania najczęściej jest uzależniony od nastawienia małego pacjenta, dlatego tak ważna jest praca rodzica z dzieckiem jeszcze przed zabiegiem.
Warto dziecku powiedzieć o zabiegu, oczywiście dostosowując informacje do wieku pacjenta. Należy podkreślić, że sam zabieg nie jest bolesny, a po zabiegu zabrać dziecko na lody – które będą jednocześnie nagrodą oraz zapobiegną ew. obrzękom po zabiegu.
Bezpośrednio po zabiegu należy pamiętać o:
- płukaniu jamy ustnej 4 x dziennie Eludrilem w rozcieńczeniu zgodnie z ulotką lub zastosować Tantuum Verde w sprayu
- robieniu zimnych okładów przez dwa dni 5 – 6 x dziennie na natłuszczoną skórę
- diecie bogatej w białko przez dwa dni po zabiegu
- zjeść można dopiero 2 godziny po ustąpieniu znieczulenia
- pić ok. 30 min. po zabiegu
Po zabiegu, lekarz chirurg zakłada rozpuszczalne szwy i zaprasza na konsultację po 7 dniach, żeby upewnić się, że wszystko jest w porządku.
Ważne jest aby mały pacjent pod czujnym okiem rodzica, po zabiegu przez 7 dni nie kąpał się w basenie ani w żadnym innym zbiorniku wodnym, unikał większego wysiłku fizycznego, dbał o higienę jamy ustnej i przyjmował ew. antybiotyk.
Zabieg podcięcia wędzidełka można wykonać w każdym wieku, z tym że wykonując go we wcześniejszym wieku umożliwiamy dziecku prawidłowy rozwój. Po wykonaniu zabiegu konieczne jest kontynuowanie ćwiczeń, które nauczą unosić język do góry, a także zapobiegną powstawaniu zrostów.
Trzeba pamiętać, że w wypadku różnych niepokojących zmian należy się zawsze skonsultować z lekarzem chirurgiem który oceni stan rany pooperacyjnej.