rętgen zęba na ursynowie

Na czym polega badanie pantomograficzne?

Pantomogram to rodzaj zdjęcia rentgenowskiego, na którym lekarz może zobaczyć nasze zęby, szczęki, żuchwę oraz stawy skroniowo-żuchwowe. Dzięki wykonaniu zdjęcia panoramicznego (pantomograficznego) możliwa jest ocena struktur przyzębia oraz kości szczęki.

Zdjęcie takie wykonuje się przede wszystkim przed założeniem aparatu ortodontycznego. Dzięki badaniu lekarz ortodonta może dokładnie określić rozmieszczenie zębów i ich stan, a co za tym idzie precyzyjnie dopasować aparat ortodontyczny. Pantomogram wykonuje się także po urazach szczęki, w chorobach przyzębia i w przypadku zaawansowanej próchnicy zębów.

Często stomatolog zaleca także badanie pantomograficzne przed usunięciem zębów, szczególnie ósemek oraz przed zabiegiem wszczepienia implantów. Pantomogram pozwala dokładnie zobrazować położenie korzeni zębowych, stan kości i przyzębia oraz określić stopień mineralizacji zębów i kierunek ich wyrzynania, co jest istotne przed wykonaniem wyżej wymienionych zabiegów.

 

Badanie pantomograficzne nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Należy jedynie zdjąć wszelkie metalowe przedmioty znajdujące się w obrębie twarzy i szyi: okulary, kolczyki, łańcuszki itp. Pacjent musi założyć specjalny fartuch ochronny, który zabezpiecza organizm przed zbędną ekspozycją na promieniowanie rentgenowskie i staje przed kolumną aparatu. Głowica pantomografu krąży wokół głowy pacjenta przez kilka sekund, a uzyskany obraz jest od razu widoczny na monitorze.

Należy także pamiętać, że ponieważ pantomogram jest zdjęciem wykonywanym za pomocą aparatu rentgenowskiego, głównym przeciwwskazaniem do jego wykonania jest ciąża. Kobiety spodziewające się dziecka zawsze muszą poinformować o tym fakcie lekarza kierującego na badania RTG.

prześwietlenie zęba na ursynowie

 

 

 

 

źródło: dentonet.pl; wikipedia.pl, pl.freepi.com