Czy osteoporoza ma wpływ na zęby?

Osteoporoza, inaczej mówiąc zrzeszotnienie kości to schorzenie w przebiegu którego dochodzi do stopniowego, znacznego zmniejszenia gęstości mineralnej kości. Zwiększa to ryzyko złamań kości.
 
Mało kto jednak wie, że choroba ta powoduje postępującą demineralizację wszystkich kości – w tym żuchwy i szczęki. Wpływa to na utrzymywanie zębów w żuchwie.
 
Najczęściej osteoporoza dotyka przedniej części kości szczękowych. Osłabione kości szczęki mogą prowadzić do ich wypadania.W skutek postępującej demineralizacji, zęby, osadzone do tej pory mocno w zębodołach, zaczynają się obluzowywać a w końcu wypadać.
Dlatego osoby chorujące na osteoporozę lub nią zagrożone powinny pamiętać o regularnych wizytach u dentysty. Możemy wtedy podjąć odpowiednie kroki, by zminimalizować skutki choroby i ochronić zęby.
 
Dlatego pamiętajmy, że w ramach profilaktyki warto:
 
  • zrezygnować z używek,
  • wykonywać regularną aktywność fizyczną,
  • suplementować wapń oraz witaminę D,
  • poprawić kondycję i sylwetkę,
  • spożywać produkty bogate w minerały i witaminy,

Według ostatnich szacunków na osteoporozę cierpi w Polsce prawie 3 miliony ludzi, zagrożonych jest aż 9 milionów. Najczęściej schorzeniem dotknięte są osoby po 50 roku życia, cierpi na nią ponad 30% osób w tym wieku.

 

źródło: 

https://www.termedia.pl/mz/Przez-osteoporoze-mozna-stracic-zeby,1480.htm

 

unsplash.com