Ósemki – zęby mądrości, czy przekleństwo?

Ósemki, zęby mądrości, nazywane w różny sposób są po prostu trzecimi trzonowcami. Zęby te pojawiają się najczęściej miedzy 16 – 25 rokiem życia.

Ich wyrznięciu najczęściej towarzyszy ból i opuchlizna dziąseł. Podczas wyrastania ósemek często mamy kłopot z normalnym spożywaniem posiłków. Zęby te pojawiają się jako ostatnie w jamie ustnej, dlatego też bywa, że mogą nie mieć odpowiednio dużo miejsca, a to może powodować komplikacje, które są wskazaniem do usunięcia zębów mądrości. Gdy wyrzynający się ząb ma zbyt mało miejsca nie może przebić dziąsła i rośnie w sposób nieprawidłowy. Gdy ząb rośnie krzywo uciska sąsiadujące zęby a to powoduje stłoczenia i wady zgryzu. W takim przypadku ósemki należy usunąć, a następnie skonsultować się z lekarzem ortodontą w celu wyprostowania stłoczonych wcześniej zębów.

Oczywiście, zdarzają się sytuacje gdy ząb mądrości pojawia się w sposób prawidłowy i bezproblemowy, ale nawet w takim przypadku należy pamiętać o jej szczególnym umiejscowieniu – czyli głęboko w jamie ustnej – i wyjątkowo pilnować higieny jamy ustnej. Takie położenie zęba bardzo utrudnia jego dokładne oczyszczenie.

Przy trzecich trzonowcach najczęściej gromadzą się resztki pożywienia, które są idealną pożywką dla bakterii bytujących w jamie ustnej. A jak powszechnie wiadomo bakterie uszkadzające szkliwo to tylko pierwszy krok do powstania próchnicy. Choroba rozwijająca się w ósemkach może bardzo szybko rozwinąć się i zająć pozostałe zęby, dlatego ósemka ze zdiagnozowaną i zaawansowaną próchnicą nadaje się do ekstrakcji, czyli usunięcia.

Ekstrakcja nie należy do zabiegów przyjemnych ale dobry chirurg jest w stanie usunąć zęby bez żadnych problemów, komplikacji ani dolegliwości bólowych. Zabieg ten zawsze jest wykonywany w znieczuleniu, które mija po jakimś czasie. Wtedy tez możemy się spodziewać niewielkiego bólu i opuchnięcia miejsca po ekstrakcji. Ulgę przyniesie zimny kompres przykładany do policzka i środki przeciwbólowe na bazie ibuprofenu.

Należy pamiętać, że przez dobę po usunięciu zęba nie należy szczotkować tej okolicy, nie płukać ust – aby nie wypłukać skrzepu – oraz przez parę dni spożywać miękkie pokarmy w temperaturze pokojowej (unikać gorących napojów i dań)