Czy powinniśmy odwiedzić dentystę z niemowlakiem? Czy to nie za wcześnie? Czy to ma sens? Choć dla niektórych brzmi to absurdalnie, według specjalistów to jedyny sposób na ocenę ryzyka wystąpienia próchnicy i podjęcie wszelkich potrzebnych działań profilaktycznych.
Według badań z The American Academy of Pediatric Dentristy, ponad 40% dzieci ma próchnicę zanim zaczną uczęszczać do przedszkola. To przerażające dane. Dlatego powinniśmy dbać o jamę ustna dziecka już od pierwszych miesięcy życia. Niestety wielu dorosłych bagatelizuje problem twierdząc, że zęby mleczne i tak wypadną więc po co je leczyć. Nie można jednak lekceważyć tego faktu, ponieważ próchnica występująca w zębach mlecznych podnosi ryzyko wystąpienia próchnicy w zębach stałych.
Jeszcze zanim u naszego dziecka pojawią się pierwsze ząbki, należy dbać o higienę jamy ustnej przecierając dziąsła nasączonym przegotowaną wodą wacikiem. Pamiętajmy, że jest to szczególnie ważne gdy nasze dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym. Mleko modyfikowane jest kwasotwórcze, a to sprzyja rozwojowi próchnicy.
Z kolei w składzie mleka matki znajdują się substancje, które hamują wzrost bakterii próchniczych, dlatego karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia wad zgryzu.
Najlepszym momentem na pojawienie z takim szkrabem u dentysty jest czas między 4 a 15 miesiącem życia, czyli w chwili pojawienia się pierwszego zęba. Dentysta oceni ryzyko wystąpienia próchnicy i uświadomi rodziców, jak powinni dbać o zęby swojej dziecka.
Warto wiedzieć, że pierwsza wizyta w tak wczesnym okresie zycia może przynieść wiele korzyści. Lekarz bez problemu zweryfikuje wszelkie, ewentualne nawyki ruchowe narządu żucia. Jeśli dziecko nieprawidłowo oddycha (np. ciagle oddycha przez usta) lub nieprawidłowo połyka pokarm to lekarz dentysta na pierwszej wizycie będzie w stanie to zweryfikować i poprowadzić dalej ścieżką leczenia.
Należy także pamiętać, że nie powinniśmy przesadzać z cukrami, ponieważ to one odpowiadają za niszczenie szkliwa. Należy ograniczyć spożywane przez dziecko słodzone kaszki, mleko oraz oczywiście wszelkie słodycze. Pamiętajmy także, aby nasze dziecko nigdy nie usypiało z butelką w buzi, to sprzyja powstawaniu problemów ze zgryzem oraz powstawaniu próchnicy.
źródło: parenting.pl; dentonet.pl; mp.pl;pl.freepik.com