Mity ortodontyczne

Każdy kto zastanawia się nad założeniem aparatu ortodontycznego napotyka na swojej drodze wiele różnych informacji. Które z nich są prawdziwe, a w których nie ma nawet ziarnka prawdy? Oto najczęstsze mity dotyczące leczenia ortodontycznego.

  • MIT 1  Ortodoncja służy wyłącznie celom estetycznym.

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych oraz korygowaniem nieprawidłowości zębowych, ładne proste zęby to zamierzony i dodatkowy efekt leczenia ortodontycznego.

  • MIT 2 Podczas leczenia nie można jeść niczego, co lubię.

Noszenie aparatu ortodontycznego nie przeszkadza w spożywaniu produktów, które lubisz. Należy jednak pamietać, że twarde pokarmy powinny być pokrojone na małe kawałki, a niektóre cukierki, takie jak krówki lub twarde karmelki, lepiej jeść bardzo ostrożnie albo z nich zrezygnować, aby zapobiec uszkodzeniu aparatu. Warto też uważać z produktami klejącymi, a gumy do żucia w ogóle sobie odpuścić. 

  • MIT 3 Aparaty ortodontycznie powinny nosić tylko dzieci.

Rzeczywiście aparaty ortodontyczne są bardziej powszechne wśród dzieci i młodzieży niż osób starszych ale leczenie można, a nawet należy, rozpocząć w każdym wieku. Odpowiednio dobrane leczenie ortodontyczne pomoże pacjentowi nawet w starszym wieku.

  • MIT 4 Wizyty ortodontyczne i czas leczenia zawsze trwają bardzo długo.

Co do czasu leczenia, to rzeczywiście trwa on dość długo. Zazwyczaj zależy to w wielu wypadkach od korygowanej wady jak i rodzaju aparatu.  Jedne aparaty dają upragniony efekt nawet w ciągu roku, ale bywają także pacjenci noszący aparaty 24 m-ce. Efekt jest także uzależniony od systematyczności pacjenta. Co do samej wizyty u ortodonty, to najdłuższa jest ta gdy lekarz zakłada aparat, potem każda wizyta kontrolna to kwestia kilkunastu minut.

  • MIT 5. Aparat ortodontyczny jest bardzo drogi.

Ceny aparatów ortodontycznych są różne, a koszt ich zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz od tego, jaką metodę leczenia lekarz uzna za konieczną. Warto udać się do specjalisty, który dobierze aparat odpowiedni nie tylko dla nas, ale również do tego jaki mamy budżet. Pamiętajmy także, że wiele klinik stomatologicznych proponuje swoim pacjentom płatność w ratach, co jest dużym ułatwieniem.

  • MIT 6 Aparat ortodontyczny aktywuje bramkę kontrolną na lotnisku.

Ta informacja krążąca wśród pacjentów nie ma nic wspólnego z prawdą. Aparaty ortodontyczne nie wywołują efektu magnetycznego tak samo jak implanty czy protezy dentystyczne.

  • MIT 7  Jak już zdejmę aparat ortodontyczny moje zęby pozostaną wyprostowane na zawsze.

Niestety tak nie jest. Po zakończeniu leczenia ortodontycznego konieczna jest faza retencyjna, aby zęby się nie poruszały i nie wracały z powrotem w stare ustawienie. Aby utrzymać osiągnięte rezultaty, ważne jest, aby używać retainerów zalecanych przez ortodontę. Jest to zazwyczaj cienki drut umieszczony na stałe za zębami od strony językowej lub podniebiennej.

 

Rozprawiliśmy się z najczęstszymi mitami powtarzanymi przez pacjentów. Pamiętajmy, że każdą wątpliwość związaną z leczeniem ortodontycznym warto skonsultować i przedyskutować ze swoim lekarzem.

 

 

 

 

 

 

 

 

źródło:

 sunstragum.com.pl; dentonet.pl; wikipedia.pl; pl.freepik.com