Każdy z nas chce mieć zdrową i zadbaną jamę ustną. Każdego dnia możemy o to zadbać szczotkując, nitkując i płucząc zęby odpowiednimi produktami. O ile nie każdy używa nici dentystycznych czy czyścików do języka, o tyle każdy z nas używa, a właściwie powinien pasty do zębów. Rynek past do zębów jest bardzo szeroki i dobrze wiemy jak czasami trudno wybrać tę, która będzie dla nas najlepszą. Nowoczesne pasty do zębów wzmacniają, upiększają i leczą zęby. Odpowiednio dobrane składniki pasty wyleczą nadwrażliwość, ochronią przed próchnicą i przywrócą naturalny kolor uzębienia. Mnóstwo marek i każda z nich ma dla nas różnorakie rozwiązania zamknięte w małej tubce.
To co powinniśmy wiedzieć o pastach to, że większość z nich zawiera dodatek środków pieniących. Tworzą one aktywną pianę której zadaniem jest zmiękczyć płytkę nazębną i dotrzeć tam gdzie nasza szczoteczka nie dociera. Piana pomaga doczyścić trudno dostępne miejsca w jamie ustnej.
Podstawowym składnikiem większości past do zębów są środki ścierne i polerujące m.in. węglan wapnia czy krzemionka. Związki te mechanicznie usuwają osad. Niektóre pasty mają w składzie pirofosforany których zadaniem jest zahamować mineralizację płytki nazębnej. Warto więc zwrócić uwagę na skład pasty.
Kwestia fluoru od lat jest na tapecie przy każdym temacie związanym z czyszczeniem zębów i ich zdrowiem. Większość past dostępnych w drogeriach posiada różnorakie związki fluoru, m.in. fluorek sodu, fluorek glinu czy aminofluorki. Każdy z wymienionych związków sprzyja remineralizacji szkliwa. Fluor wbudowuje się w szkliwo, wzmacniając jego odporność na działanie kwasów i bakterii powodujących próchnicę. Aby jednak wykorzystać te właściwość fluoru musimy zwrócić uwagę na jego stężenie w paście. Osoby dorosłe powinny używać past z fluorem w stężeniu ok. 15000ppm.
Kolejna kwestią wartą poruszenia są pasty wybielające. Wiele osób najczęściej poszukuje właśnie past o takich właściwościach.
Tym, co odróżnia pastę wybielającą od innych past to obecność w składzie takich składników jak np. wodorowęglan sodu i nadtlenek wodoru. Substancje te usuwają przebarwienia przez ścieranie, dlatego codzienne stosowanie pasty wybielającej nie pozostaje bez wpływu na nasze zęby Pamietajmy, że kupując pastę o właściwościach ścierających powinniśmy się kierować przede wszystkim wartością współczynnika ścieralności RDA.
Do codziennego użytku najlepsza będzie pasta wybielająca gdzie RDA to ok.45. Każda pasta o wyższym współczynniku RDA nie może być stosowana częściej niż dwa razy w tygodniu.
Warto pamiętać, że rynek oferuje nam także pasty których zadaniem jest wzmocnienie i odbudowa szkliwa. W takich pastach składnikiem aktywnym są tzw. hydroksyapatyty. Ten związek to główny składnik budulcowy naszych kości i szkliwa. Jego zadaniem jest zwiększenie wytrzymałości naszego szkliwa. Dzięki swoim właściwościom hydroksyapatyt jest również używany do uzupełniania ubytków w kościach i dlatego jest wykorzystywany do pielęgnacji zębów.
Jak widać wiele past ma różnorakie zastosowania. Najważniejsze to określić nasze potrzeby i pamiętać żeby czytać dokładnie etykiety past oraz, że żadna, nawet najwspanialsza pasta nic nam nie da jeśli nie będziemy jej używać regularnie podczas dokładnego szczotkowania.
źródło: medonet.pl; dentystapoleca.pl; unsplash.com; poradnikzdrowie.pl