Leczenie zębów w ciąży.

Ciąża to wyjątkowy czas dla kobiety. Oczekiwanie na dziecko jest momentem niezwykle ważnym. Każda przyszła mama wie, że należy wtedy dbać o swoje zdrowie, i o zdrowie rozwijającego się w brzuchu dziecka. Ważne jest także by w tym czasie zadbać o swoje zęby.

Większość kobiet w ciąży zauważa u siebie pogorszenie stanu zębów. Wynika to głównie z powodu hormonów, które rozpulchniają dziąsła. Dziąsła wtedy krwawią podczas szczotkowania, są obolałe a to utrudnia prawidłowe szczotkowanie. Dodatkową kwestią są wymioty, szczególnie w pierwszym trymestrze. Kwas zawarty w wymiotach może powodować erozję szkliwa. Dlatego najpierw należy przepłukać usta wodą, a dopiero potem wyszczotkować zęby.

Należy także pamiętać, że próchnica może mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży. Badania dowiodły, że u kobiet w ciąży z nieleczoną próchnicą noworodki miały mniejsza masę urodzeniową. Dodatkowo bakterie próchnicotwórcze przedostają się do macicy i bywają przyczyną powikłań ciąży i mogą powodować przedwczesny poród.

Dlatego warto, nawet podczas ciąży leczyć ubytki próchnicze. Nie ma żadnych przeciwskazań leczenia zębów w ciąży. Oczywiście należy poinformować dentystę o swoim stanie, żeby móc dobrać odpowiednie znieczulenie. Należy pamiętać, że materiały służące do wypełnień nie są szkodliwe dla płodu i nie przenikają przez zęby do organizmu.

O ile samo leczenie nie ma wpływu na płód, o tyle zdjęcia rentgenowskie już mogą mieć. Lekarze dentyści zlecają pacjentkom w ciąży badanie RTG w wyjątkowych sytuacjach. Dzieje się tak w przypadku nagłych i poważnych urazów, kiedy korzyści ze zrobienia badania RTG są większe niż potencjalne zagrożenie dla dziecka. Należy wiedzieć, że aparatury RTG emitują niewielkie ilości promieniowania szkodliwego dla dziecka i matki.

W czasie ciąży należy wstrzymać się od leczenia implantologicznego oraz estetycznego wybielania zębów. Wybielanie jest zabiegiem podczas którego lekarz stomatolog używa środków – nadtlenków – do wybielania, które nigdy nie zostały zbadane pod względem wpływu na płód. Leczenie implantologiczne wymaga zdjęć RTG, stąd sugestia by poczekać z nim do rozwiązania ciąży.

Z reguły u kobiet w ciąży nie wyrywa się zepsutych zębów, oraz zębów mądrości, z powodu prawdopodobieństwa większego krwawienia.

Nie mniej jednak zły stan zdrowia jamy ustnej przyszłej mamy jest bardziej niebezpieczny niż wizyta u dentysty i leczenie zębów.

 

 

 

 

 

źródło: dentonet.pl

zdjęcia: 

https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/kobieta-w-ciazy_4551695.htm

https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/kobieta-w-ciazy-i-jej-maz-reka-wyswietlono-ksztalt-serca_3396980.htm