Wielu Polaków nosi proztezy ruchome.
Według raportu Eurobarometru, aż 37%. Protezy ruchome w dzisiajszych czasach są wygodne i znakomicie zastępują naturalne uzębienie, ale zawsze trzeba pamiętać o ich właściwej higienie.
Protezy dzielimy na ruchome i stałe.
Protezy stałe są umieszczone w jamie ustnej na stałe, co daje poczucie komfortu jego użytkownikom. Natomiast protezy ruchome są alternatywą dla Pacjentów u których z powodów czysto stomatologicznych nie można założyć protezy stałej ale także dla tych z nieco mniej zasobnym portfelem. Bez względu jaką protezę ruchomą wybierzemy po konsultacjach ze stomatologiem, należy o nią sumiennie dbać i pilnować jej czystości.
Aby zapobiec stanom zapalnym błon śluzowych jamy ustnej i zachować czystość protezy, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:
- proteza ruchoma musi być dokładnie czyszczona po każdym posiłku za pomocą specjalnej szczoteczki o dwóch główkach (są to szczoteczki przeznaczone specjalnie do czyszczenia protez)
- jeśli nie mamy możliwości wyszczotkowania protezy, trzeba chociaż wypłukać ją pod strumieniem bieżącej wody – woda nigdy nie może być zbyt gorąca, bo może zdeformować protezę.
- protezy ruchomej nigdy nie myjemy pastą do zębów, w tym celu używamy specjalnych płynów do mycia protez, lub zwykłego szarego mydła.
- po wyjęciu protezy ruchomej warto przepłukać usta płukanką ziołową albo płynem zawierającym w swoim składzie chlorheksydynę (która działa silnie bakteriobójczo)
Musimy pamiętać, że samo mycie i czyszczenie protezy to za mało aby ja utrzymać w dobrym stanie. Protezę ruchomą należy także systematycznie odkażać. Służą do tego specjalne tabletki z aktywnym tlenem, które można kupić w większości aptek i drogeriach. Dla tych którzy chcieliby sami przygotować taki roztwór do czyszczenie protezy, polecamy do szklanki wody dodać łyżkę 3 % wody utlenionej i zanurzyć w niej protezę.
Warto pamiętać, że protezę ruchomą należy dezynfekować po każdym przeziębieniu, infekcjach gardła czy chorobach wirusowych – takich jak np. opryszczka. Wtedy wymienimy także szczoteczkę do czyszczenia protezy.
Ważna kwestia jest także przechowywanie protezy w nocy. Protezę przed snem należy dokładnie wyczyścić, wysuszyć i przechowywać w suchym, najlepiej perforowanym pojemniku. Nigdy nie przechowujemy protezy w szklance z wodą, ani w szczelnie zamkniętym, wilgotnym pojemniku bez perforacji. To sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów.
Należy także pamiętać, że proteza ruchoma – podobnie jak naturalne uzębienie – jest narażona na odkładanie się kamienia nazębnego. Nie wolno go wówczas usuwać na siłę, bo można uszkodzić akryl z którego jest zrobiona proteza. Należy zgłosić się do protetyka, który w profesjonalny sposób oczyści protezę.
zdjęcie: pl.freepik.com
źródło: dentonet.pl