Invisalign, czyli ortodoncja w innej odsłonie.

Invisalign to nakładki ortodontyczne, które są rewolucyjnym rozwiązaniem pozwalającym skorygować skrzywione zęby bez konieczności zakładania tradycyjnego i popularnego aparatu na stałe. Przezroczyste nakładki o których mowa, to świetne rozwiązanie dla pacjentów, którzy chcą w szybki i wygodny sposób osiągnąć efekt wyprostowanych zębów.

Czym różnią się nakładki Invisalign  od tradycyjnych aparatów?

Przede wszystkim, system ten to specjalne przezroczyste nakładki, które ortodonta dopasowuje do zębów pacjenta po to, by móc w nich funkcjonować właściwie non stop.  Nakładki te nazywamy alignerami. Są one wykonane z przezroczystego tworzywa, dzięki temu nie są właściwie widoczne podczas noszenia. Absolutną zaletą tego rozwiązania jest możliwość utrzymania wysokiej higieny jamy ustnej. Pacjent może usunąć nakładki, żeby wyszczotkować zęby, co niestety nie jest możliwe podczas noszenia tradycyjnego aparatu ortodontycznego.

Ilość wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym jest stosunkowo mniejsza, ponieważ nakładki Invisalign pacjent dostaje do domu wraz z instrukcją użytkowania. Same nakładki należy wymieniać co dwa tygodnie, żeby wada była na bieżąco korygowana.

Ogromną zaletą tego rozwiązania jest możliwość spożywania wszelkich ulubionych pokarmów. Noszenie nakładek nie wymaga stosowania żadnej diety. Pacjent może jeść wszelkie produkty, które są wykluczone podczas noszenia klasycznego aparatu ortodontycznego (np. klejące cukierki typu krówka, żelki, czy twarde produkty)

Musimy pamiętać, że aparat typu Invisalign jest dla pacjentów którzy są zmotywowani i mają duże poczucie samokontroli. Ponieważ aparat zazwyczaj jest zdejmowany do jedzenia i czynności higienicznych, należy pamiętać aby go ciągle nosić. Należy także pamiętać żeby kontrolować aparat u lekarza ortodonty a co 10 dni zmieniać nakładki, żeby wada była na bieżąco korygowana.

Warto także wspomnieć o efektach leczenia, a te w tym wypadku są dość szybkie. Pierwszy etap trwa około roku. Drugi, ostatni, około roku. Na każdym etapie leczenia mogą być przesuwane tylko wybrane zęby, zgodnie z planem leczenia Invisalign określonym dla tego etapu. To pozwala skutecznie oddziaływać na zęby.

Ciekawe jest także to, że efekty leczenia są dość łatwe do przewidzenia, ponieważ cały proces jest planowany w programie komputerowym, dlatego pacjent może zobaczyć efekt finalny nawet na pierwszej wizycie.

Należy pamiętać, że nie każdy ortodonta może leczyć systemem nakładek Invisalign. Musi to być lekarz ortodonta po specjalnym przeszkoleniu, z certyfikatem Invisalign.

Największą wadą, według pacjentów, są wysokie koszty leczenia tego typu rozwiązania. W zależności od programu nakładek od 8 do 18 tys zł. To niestety wysokie koszty. Finalna cena znana jest po badaniu i konsultacji leczniczej, gdy lekarz wybiera opcję leczenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

źródło: pl.freepik.com; medonet.pl; invisalign.com