Invisalign, czyli aparat którego nie widać

Dzisiaj rozmawiamy z Dr Magdaleną Szałwińską – ortodontą w naszej klinice – o popularnych ostatnio aparatach typu nakładkowego – Invisalign.

Pani doktor, leczenie ortodontyczne kojarzy się zazwyczaj z długotrwałym, i dość uciążliwym procesem leczenia. Czy istnieje jakiś sposób leczenia ortodontycznego dla ludzi którzy nie chcą nosić ciągle, widocznego aparatu?

Dr Magdalena Szałwińska: Tak. U pacjentów uczulonych na nikiel lub przywiązujących wagę do estetyki jest opcja leczenia aparatami nakładkowymi. System nakładkowy zwany Invisilign jest nowoczesnym rozwiązaniem by szybko, skutecznie i estetycznie skorygować wady zgryzu.

Invisalign to najnowsza metoda prostowania zębów, która pozwala na praktycznie niewidoczne leczenie ortodontyczne. Czy taki aparat może założyć każdy?

Dr M.Sz.: Z założenia wszystkie wady można skorygować aparatem Invisilign. Nakładki można wykorzystać do leczenia osób ze skrzywieniami zębów od lekkich po skomplikowane. Z mojego doświadczenia wynika, że każdy pacjent który się zdecyduje na taką formę leczenia zgryzu osiagnie swój idealny zgryz w krótszym czasie niż aparatem tradycyjnym.

Jakie ograniczenia nakłada na pacjentów aparat Invisilign?

Dr M.Sz.: Aparat typu Invisilign jest dla pacjentów którzy są zmotywowani i mają duże poczucie samokontroli. Ponieważ aparat zazwyczaj jest zdejmowany do jedzenia i czynności higienicznych, należy pamiętać aby go ciągle nosić z tymi wyjątkami o których wspomniałam. Należy także pamiętać żeby kontrolować aparat u lekarza ortodonty a co 10 dni zmieniać nakładki, żeby wada była na bieżąco korygowana, a to wiąże się z wizytami u ortodonty właściwie co dwa, trzy miesiące.

Jaki jest czas leczenia wad zgryzu?

Dr M.Sz.: Pierwszy etap trwa około roku.  Drugi, ostatni, około roku. Na każdym etapie leczenia mogą być przesuwane tylko wybrane zęby, zgodnie z planem leczenia Invisalign określonym dla tego etapu. To pozwala skutecznie oddziaływać na zęby.

Jaka jest główna zaleta aparatu Invisilgn, i jaka jest główna różnica między aparatem tego typu, a klasycznym aparatem ortodontycznym?

Dr M.Sz.: Nakładki typu Invisilign są estetyczne, i praktycznie niewidoczne. To ogromna zaleta. Dużym plusem jest także fakt, że dzięki możliwości zdejmowaniu łatwiej utrzymać higienę jamy ustnej. Z perspektywy lekarza ortodonty atutem tego typu aparatu jest większa precyzja w kontrolowaniu sił wywieranych na zęby.

Czy każdy lekarz ortodonta może zakładać aparat typu Invisilgn?

Dr M.Sz.: Leczeniem wady zgryzu nakładkami typu Invisilign może się zająć każdy lekarz ortodonta z certyfikatem Invisilign, który otrzymuje po specjalnym przeszkoleniu.

Jaki jest koszt leczenia wad zgryzu metoda nakładkową Invisilign?

Dr M.Sz.: W zależności od programu nakładek od 7 do 16 tys zł. po badaniu i konsultacji leczniczej wybierana jest opcja leczenia nakładkami Invisalign.  Metoda ta jest dość kosztowna, dlatego staramy się wyjść naprzeciw potrzebom pacjenta i w naszej klinice wprowadziliśmy możliwość ratalnego rozliczenia.

 

dr magdalena szałwińska ortodonta

Dr Magdalena Szałwińska 

Specjalista ortodoncji w Szałwińscy Stomatologia