Implanty czyli nowa jakość uśmiechu.

Implantologia to wciąż bardzo szybko rozwijająca się nauka, która pozwala odtworzyć zęby utracone w wyniku urazów, uszkodzeń lub niewłaściwego dbania o higienę jamy ustnej. Implanty stomatologiczne to szansa na piękny, trwały uśmiech, do której przekonuje się coraz więcej naszych pacjentów. Najnowocześniejsze metody sprawiają, że implanty są niemal niewidoczne i doskonale dopasowane.

Na początku warto sobie wyjaśnić czym jest implant stomatologiczny.

Implant to specjalnie wykonany, sztuczny korzeń zęba który zastępuje usunięty lub utracony wcześniej korzeń naturalny. Implant stomatologiczny umożliwia zamocowanie nowej korony zębowej na miejscu utraconego zęba. Chirurg umieszcza go w kości wyrostka zębowego poprzez wkręcenie. Korona sztucznego zęba mocowana jest na stałe i dobierana kolorem i teksturą do pozostałych zębów tak by zminimalizować widoczność ubytku. 

Implanty stomatologiczne mogą zastępować pojedyncze zęby, a także całe łuki zębowe.

Istnieją różne rodzaje implantów stomatologicznych. Ponieważ mamy wiele opcji wyboru, każdy z nas może wybrać coś dla siebie. Jednak pamiętajmy, że ostateczną decyzję zawsze podejmuje lekarz.

Najpopularniejsze z nich i najdłużej stosowane są implanty tytanowe. Alternatywą dla implantów tytanowych są implanty cyrkonowe, zwane także implantami ceramicznymi. Implanty cyrkonowe zwiększają estetykę tej metody, ponieważ ich tekstura i kolor do złudzenia przypominają naturalną tkankę budującą zęby. Poza tym implanty cyrkonowe wykazują wysoką zgodność biologiczną z naturalną tkanką zębów, a także dużą odporność na działanie czynników zewnętrznych – działanie substancji bardzo zimnych, gorących i kwaśnych, a także zmiany temperatury otoczenia.

Należy pamietać, że zabieg wszczepiania implantów jest zabiegiem chirurgicznym i należy się do niego należycie przygotować. Zdarza się, że pacjentów zniechęca konieczność poważnej ingerencji chirurgicznej, strachu przed bólem oraz obawa czy implant się przyjmie. Oczywiście, są to obawy całkowicie zrozumiałe. Jednak nowoczesne techniki stomatologiczne minimalizują skutki uboczne, komplikacje oraz ból po zabiegu. Nie bez znaczenia ma także doświadczenie lekarza chirurga. 

Nie ma dolnej granicy wieku uniemożliwiającej wszczepienie implantów zębów: wielu pacjentów decyduje się na zastąpienie implantami ruchomych protez zębowych ze względu na wygodę i naturalny wygląd implantów.

Po zabiegu wszczepienia implantówpacjent przechodzi okres rekonwalescencji, podczas którego wszczepiony w kość implant musi zostać przyjęty przez organizm, a tkanki przyzębia zagoić się po operacji. Proces stabilizacji implantów stomatologicznych trwa zwykle do sześciu miesięcy, a w tym okresie stosowana jest korona tymczasowa, uzupełniająca widoczne braki zębowe, Ostateczne uzupełnienie łuków zębowych odbywa się, gdy implant zęba zostaje przyjęty i ustabilizowany w kości, a tkanki są zregenerowane. Korona zęba umocowana za pomocą implantu może być tkanką własnego, utraconego zęba lub nową formą stworzoną przez protetyka stomatologicznego.

Jak zawsze musimy pamiętać o przeciwwskazaniach do wykonania implantów zębów.

Implanty zębów są zwykle dobrze przyjmowane przez organizm. Odrzucenie implantu zęba może być spowodowane chorobami kości, takimi jak osteoporoza, osłabiającymi tkankę kostną i jej zdolności regeneracyjne. Również choroby jamy ustnej i przyzębia, takie jak parodontoza, mogą utrudniać przyjęcie implantu zęba przez organizm. Implanty zębów nie są zakładane pacjentkom w ciąży oraz osobom o budowie szczęki uniemożliwiającej prawidłowe wykonanie zabiegu.

źródło: medonet.pl