Icon czyli jak pozbyć się białych plamek z zębów?

Przebarwienia są obecne u coraz większej liczby pacjentów. Dlatego coraz więcej osób szuka sposobu na wybielenie zębów i wyrównanie ich kolorytu.

O wybielaniu już pisaliśmy tutaj, dzisiaj chcemy przestawiać zabieg Icon.

Icon to zabieg polegający na leczeniu metodą infiltracji zębiny. To nowoczesny, skuteczny sposób usuwania białych plam obecnych na zębach.

Białe plamy na zębach pojawiają się z wielorakich powodów. Jednym z nich może być fluoroza. Fluor jest konieczny do prawidłowego rozwoju zębów i ich mineralizacji. Większe ilości fluoru znajdują się wypijanej herbacie, wodzie, dlatego gdy jako dziecko dodatkowo używaliśmy pasty z fluorem w dużych ilościach mogły się pojawić na zębach biało-kredowe plamki na zębach. Jest to zaburzenie rozwojowe, czyli pojawia przed wyrznięciem zębów. Fluoroza nie wiąże się osłabieniem szkliwa, plamki są jedynie problemem estetycznym. Plamki takie mogą mieć różne odcieni – od perłowych, kredowo-białych aż po brunatne.

Kolejną przyczyną przebarwień zębów o podobnym charakterze, czyli mleczno-białych, żółtawych lub nawet brunatnych jest hipoplazja szkliwa.

Hipoplazja to inaczej niedorozwój. Do niedorozwoju szkliwa dochodzi z powodów dietetycznych lub chorób układu pokarmowego. Organizm nie otrzymuje wystarczających dawek witamin i minerałów (głównie wit. A, D, K, C oraz wapnia i fluoru) Niedorozwój szkliwa to także sygnał, żeby przebadać się pod kontem celiakii.

Zmiana koloru szkliwa i występowanie plamek jest także możliwe w zbyt częstym i długotrwałym zażywaniu niektórych leków np. antybiotyków.

W takich wypadkach pomocny bywa zabieg zwany Icon. Zabieg polegający na leczeniu płynną żywicą. Żywica jest wchłaniana do próchnicowych porów w uszkodzonym zębie, blokując go. Jednocześnie żywica blokuje penetrację próchnicotwórczych kwasów. Jest to świetny sposób by zaleczyć wczesną próchnicę z zachowaniem tkanek zęba, czyli borowania. Zabieg Icon ma dodatkowe działanie estetyczne. Płynna żywica która wnika głęboko w tkanki zęba ma podobny współczynnik załamania światła jak zdrowe szkliwo, dzięki czemu zinfiltrowana zmiana upodabnia się do otaczającego zdrowego szkliwa. Tym preparatem można także leczyć opisaną wyżej fluorozę. 

 

 

K.Cz-D 2019

 

 

 

 

 

źródło: dentonet.pl; poradnikzdrowie.pl

zdjęcia:

https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/wesoly-zenski-gryzacy-mandarynka_4648439.htm

https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/odbicie-usmiechnieta-mloda-kobieta-w-reki-lustrze-przy-klinika_2657339.htm