Etapy rozwoju próchnicy

Każdy z nas słyszał o próchnicy, ale czy wiesz  co jest przyczyną jej powstawania i jakie są etapy rozwoju próchnicy?

Warto o tym wiedzieć, bo świadomość zagrożenia jakie wywołuje próchnica jest ważnym etapem w drodze po zdrowie jamy ustnej.

Przyczyn próchnicy jest kilka. Pierwszym i podstawowym jest płytka nazębna , w której rozwijają się bakterie. Bakterie powodują, że Ph w jamie ustnej staje się bardziej kwasowe a to powoduje demineralizację szkliwa. Kolejnym czynnikiem rozwoju próchnicy o którym na pewno każdy słyszał, jest nadmiar cukrów w diecie. Niestety nadmiar cukrów, niedokładne szczotkowanie zębów, brak higieny jamy ustnej a także predyspozycje genetyczne to idealny koktajl do rozwoju choroby jakim jest próchnica.

Wątpliwa higiena jamy ustnej oraz brak wizyt kontrolnych, w połączeniu z opisanymi przyczynami, powodują pojawienie się próchnicy. Próchnica jako choroba przewlekła może być dość czasochłonna do wyleczenia. Jej skutkiem mogą być inne dolegliwości. Możemy tu wymienić takie jak:

  • bóle głowy,
  • stany zapalne różnych narządów,
  • dolegliwości serca i nerek,
  • halitoza

Rozwój próchnicy przebiega w kilku etapach. Warto raz na jakiś czas udać się do stomatologa na kontrolę, żeby móc wykluczyć pierwsze objawy tej choroby.

Pierwszą oznaką jest pojawienie się na zębie małej, białej plamki, która z czasem może ciemnieć. Ten etap jest łatwy do leczenia i możemy zlikwidować stan chorobowy przez odbudowę szkliwa. Na tym etapie lekarz stomatolog zapewne nałoży żel likwidujący próchnicę lub zastosuje fluoryzację.

Jeśli przegapimy etap z białą plamką, powstanie ubytek. Wielu pacjentów wtedy właśnie trafia do dentysty. Widać ciemną zmianę na zębie a ząb pobolewa przy jedzeniu słodkich produktów. Na tym etapie podczas wizyty lekarz będzie zmuszony usunąć chorą część zęba, borując, a następnie wypełniając oczyszczony ubytek.

W trzecim stadium rozwoju próchnicy choroba atakuje miazgę i pojawia się silny ból zęba. Przyczyną bólu są bakterie, które atakują zdrową zębinę. Nawet w tej fazie stomatolog może uratować ząb, jeżeli w ubytku znajduje się niezakażona tkanka. Jeśli jednak próchnica dosięgnęła miazgi to lekarz będzie musiał leczyć kanałowo. Po przeleczeniu zakażonej tkanki, ząb staje się martwy. Pamiętajmy jednak, że nawet ząb martwy może ponownie być zaatakowany przez próchnicę.

Jeśli jeszcze na tym etapie nie trafimy do stomatologa, to rozwijająca się nadal choroba namnaża bakterie w martwej miazdze a te zaczynają atakować kolejne, sąsiadujące tkanki. Pojawia się bardzo silny ból, opuchlizna i wysoka gorączka. Wtedy jedynym ratunkiem jest ekstrakcja chorego zęba.

Pamiętajmy jednak, że próchnica szybko zauważona na początkowym etapie jest łatwa do wyleczenia, dlatego tak ważne są regularne wizyty kontrolne u dentysty. My natomiast możemy zwracać większą uwagę na profilaktykę, regularnie i dokładnie czyszcząc zęby, używać nici dentystycznych oraz unikać słodkich produktów i napojów gazowanych.

 

 

 

 

 

źródło: stomatologianews.pl; medonet.pl; wikipedia.pl