Pierwsze ząbki niemowlaka.

Pojawianie się pierwszych zębów u dzieci jest zawsze dużym przeżyciem wśród młodych mam. To często poruszany temat wśród rodziców, dlatego warto o nim napisać.

Pierwsze zęby pojawiają się zazwyczaj  między 4 a 7 miesiącem życia. Zęby najczęściej pojawiają się w parach.  Z reguły pierwsze, wyrzynające się zęby to dolne siekacze – czyli dolne jedynki. Następnie wychodzą górne i boczne siekacze. Około 18 miesiąca zaczynają wyrzynać się kły, na koniec możemy zauważyć wyrzynające się dolne trzonowce. W wieku około 3 lat dziecko powinno mieć już komplet 20 mlecznych zębów, które będą do około 6 roku życia.

Etap ząbkowania bywa dość trudny zarówno dla dziecka jak i dla rodziców, którzy starają się pomóc dziecku z dyskomfortem spowodowanych pojawiającymi się zębami. Na kilka tygodni przed ząbkowaniem, dziecko może stać się marudne, płaczliwe i drażliwe. Czasem można zauważyć spuchnięte, zaczerwienione lub podniesione dziąsło w miejscu gdzie pojawi się nowy ząbek.

Wtedy właśnie rodzice muszą zadbać szczególnie o higienę jamy ustnej u dziecka. Buzię ząbkującego dziecka można przemywać wodą z rumiankiem. Można ulżyć dziecku i zastosować specjalne żele na wyrzynające się zęby. Żel taki delikatnie chłodzi i przynosi ulgę obolałym dziąsłom. Wszelkie tego typu specyfiki są do kupienia w aptece bez recepty.

W czasie ząbkowania należy dbać szczególnie także o higienę wszelkich łyżeczek którymi je dziecko oraz talerzyków i kubków z których korzysta.

Oto lista najpopularniejszych objawów świadczących o tym, że dziecko zaczęło ząbkować:

 – dziecko staje się marudne

 – może mieć biegunkę

 – ma trudności ze spaniem

 – częściej płacze

 – gryzie różne przedmioty

 – ma nieznacznie podwyższoną temperaturę

 – ślinotok

 – dziecko niechętnie spożywa posiłki.

Wiele z wymienionych powyżej czynników może świadczyć także o chorobie, dlatego zawsze gdy mamy jakąś wątpliwość należy się skonsultować z pediatrą, który wykluczy ewentualną chorobę.

Jeśli dziecko bardzo boleśnie odczuwa ząbkowanie możemy spróbować mu pomóc, i dać np. schłodzony w lodówce gryzak, podadać chłodną wodę do picia lub masować czystym palcem rozpulchnione dziąsła. To powinno nieco pomóc, jeśli jednak dziecko ma gorączkę a wymienione wyżej sposoby zawiodą, możemy podać dziecku lek przeciwbólowy na bazie ibuprofenu.

Jeśli pomimo naszego działania ww. metody nie wiele pomagają zgłośmy się z dzieckiem do lekarza.

 

K.Cz.-D.

 

 

źródło: dentonet.pl; stomatologianews; mjakmama.pl

zdjęcie: pl.freepik.com