Dlaczego krwawią mi dziąsła?

Szczotkując zęby krwawią Ci dziąsła?

Gdy gryziesz twarde pokarmy także krwawią?

Nie bagatelizuj tego objawu. Krwawiących dziąseł nigdy nie wolno lekceważyć. To może być objaw zapalenia przyzębia, paradontozy a także anemii lub cukrzycy. Zawsze gdy krwawią dziąsła warto skonsultować się z lekarzem stomatologiem.

Najczęstszą przyczyną krwawiących dziąseł jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, w tym także nie stosowanie nici dentystycznych, płukanek do ust czy irygatorów. Wszystkie te zaniedbania powodują duże gromadzenie się bakterii na zębach i finalnie tworzenie się płytki nazębnej. Płytka nazębna z czasem przekształca się w kamień nazębny a on z kolei powoduje stan zapalny który może prowadzić do recesji dziąseł. Jeśli w porę nie zareagujemy to stan ten pogłębia się aż do stanu zapalnego przyzębia i kości szczęki.

Pamiętajmy jednak, że krwawiące dziąsła nie zawsze mają jednak podłoże stomatologiczne. Bywa, że jest to objaw towarzyszący innym schorzeniom, np. anemii. Anemia spowodowana jest najczęściej niedoborem żelaza, czyli niewłaściwego odżywiania, lub wytwarzania zbyt małych ilości płytek krwi przez organizm. Należy pamiętać, że każde podejrzenie anemii naly skonsultować z lekarzem.

Cukrzyca to kolejna choroba, której często towarzyszy krwawienie z dziąseł. W tym wypadku powodują to wahania poziomu cukru we krwi. Ludzie chorzy na cukrzycę częściej są narażeni na zakażenia grzybicze jamy ustnej, pleśniawki, a także stany zapalne dziąseł, którym może towarzyszyć krwawienie z dziąseł.  Wszelkie leczenie stomatologiczne także dłużej trwa u diabetyków niż u ludzi zdrowych. Zwiększa się także szansa częstszych nawrotów chorób.

Ludzie stosujący długotrwale niektóre leki także są w grupie pacjentów u których pojawia się krwawienie z dziąseł. Działanie takie, mają głównie leki stosowane w leczeniu nowotworów, leki na epilepsję i niektóre tabletki hormonalne.

Jeśli jednak nie chorujemy na nic przewlekle, a nasze dziąsła krwawią, warto zwrócić uwagę na dietę. W tym wypadku należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią dawkę witamin C i K. W takim przypadku warto dodać do swojego jadłospisu produkty takie jak:

  • owoce cytrusowe,
  • pomidory,
  • brokuły,
  • szpinak 
  • różnego rodzaju kiszonki.

Należy pamiętać, że leczenie krwawienia we wczesnym etapie pozwoli usunąć stany zapalne, dzięki usunięciu kamienia i osadu. Jeśli będziemy właściwie szczotkować zęby w domu oraz będziemy stosować nici dentystyczne to unikniemy krwawienia z dziąseł, a co za tym idzie, nieprzyjemności z tym związanych.

źródło: dentonet.pl

zdjęcie: pl.freepik.com