Czym zajmuje się periodontologia?

Na wstępie warto wyjaśnić czym w ogóle jest periodontologia.

Periodontologia zajmuje się chorobami zapalnymi zlokalizowanymi w obrębie przyzębia i schorzeniami błon śluzowych jamy ustnej. Zmiany w jamie ustnej mogą być spowodowane przez wiele czynników. W przypadku chorób przyzębia głównym czynnikiem mogą być bakterie i grzyby, które bytują w obrębie jamy ustnej.

Sam lekarz periodontolog zajmuje się leczeniem wszystkich chorób które dotykają przyzębia i błony śluzowe jamy ustnej.

A czym w takim razie jest przyzębie?

To wszystkie tkanki odpowiedzialne za osadzenie zęba w zębodole. Przyzębie to nie tylko dziąsła jak powszechnie wszyscy sądzą. To także ozębna, okostna, kość wyrostka zębodołowego oraz cement korzeniowy.

    Do najczęstszych schorzeń, których leczeniem zajmuje się lekarz periodontolog, zaliczamy: 

  • paradontozę,
  • zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia.

    Najczęstszym objawem z jakim zgłaszają się pacjenci do periodontologa to długotrwałe krwawienie dziąseł. Ale można także odnotować pacjentów skarżących się na odsłonięcie szyjek zębowych, obrzęki, tkliwość i wrażliwość na słodkie, słone czy zimne pokarmy, obrzęki zębów a także ruszanie się zębów stałych. Periodontolog pomoże także w przypadku suchości w jamie ustnej czy brzydkiego zapachu z jamy ustnej. Niestety ten ostatni objaw jest często ignorowany przez samych pacjentów, tymczasem długotrwały, nie związany ze spożytym ostatnim posiłkiem, zapach z ust może być jednostką chorobową.  

     Należy pamietać, że za większość problemów z przyzębiem odpowiedzialna jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Jeśli szczotkowanie zębów jest zbyt krótkie lub niedokładne, osadza się a nich płytka bakteryjna, która a czasem zamienia się w osad a potem kamień nazębny. Kamień natomiast,  jest źródłem bakterii i toksyn, które są główna przyczyną stanów zapalnych przyzębia i jamy ustnej.

Oczywiście, są także inne przyczyny chorób przyzębia.

Wśród nich możemy wymienić:

  • wrodzone lub nabyte wady zgryzu,
  • noszenie źle dobranych protez, które uciskają tkanki i powodują najpierw ból a potem uszkodzenia tkanek miękkich.
  • bruksizmu

Przyczynami mogą być także choroby na jakie cierpią niektórzy pacjenci, a należą do nich m.in.

  • cukrzyca
  • nowotwory
  • HIV 
  • bulimia i inne choroby połączone z częstymi wymiotami 

Na co należy się przygotować podczas wizyty ?

Przede wszystkim należy sobie zdać sprawę, że terapia u periodontologa nie kończy się na jednej wizycie. Jest to proces rozłożony na kilka wizyt. Pierwsza wizyta  to zazwyczaj rozpoznanie schorzeń i wykonanie podstawowych zabiegów mających na celu poprawę poziomu higieny jamy ustnej pacjenta. Zwykle na tym etapie, jeśli istnieje taka konieczność wykonuje się zabiegi usuwania kamienia nazębnego.

Pamiętajmy, że jeśli mamy wątpliwości dotyczące zmian w tkankach miękkich jamy ustnej, poprośmy naszego stomatologa o opinię, a on jeśli uzna to za konieczne,  skieruje nas do periodontologa.

źródło: medonet.pl; unsplash.com;