dentysta wykonujący zabieg

Czym jest resekcja?

Resekcja zęba brzmi jak najgorszy koszmar, ale czasami to jedyne wyjście z sytuacji. Resekcja to zabieg stomatologiczny, który stosuje się, gdy inne metody leczenia po prostu zawiodły. Resekcja zęba to potoczne określenie zabiegu chirurgicznego polegającego na odcięciu wierzchołka korzenia zębowego. Pełna nazwa zabiegu to resekcja wierzchołka korzenia zęba. Zabieg wykonuje się w celu usunięcia okołowierzchołkowego ogniska zapalnego. Czasami długo leczy się stan zapalny, wykorzystując wszystkie metody włącznie z leczeniem kanałowym, jednak czasami wszystko zawodzi i wtedy jest to jedyna metoda, która zapewnia dostęp do źródła infekcji i można wówczas skutecznie działać. Nieprzeprowadzenie resekcji może skutkować powstawaniem torbieli, ropni i ziarniaków.

Musimy pamiętać, że jak przed większością zabiegów taki przed resekcją wykonuje się aktualne zdjęcie rentgenowskie pojedynczego zęba albo badanie CBCT, czyli tomografię twarzoczaszki. Bardzo często zanim stomatolog wykona resekcję, podjęta zostaje jeszcze jedna próba leczenia endodontycznego, czyli kanałowego. Jeśli jednak podjęta jest decyzja o przeprowadzeniu zabiegu, lekarz często zaleca terapię antybiotykową przed przeprowadzeniem resekcji. Zawsze przed wykonaniem zabiegu pacjent znieczulany jest miejscowo.

Resekcja wierzchołka korzenia to zabieg, który przeprowadza się za pomocą nacięcia śluzówki w okolicy samego korzenia. Następnie lekarz wycina tak zwane okienko kostne. Następnym krokiem jest odcięcie wierzchołka korzenia zęba, który nie poddał się innym metodom leczenia. Usuwa się w ten sposób zmiany zapalne powodujące problemy w tej okolicy.

Po wykonaniu tego zadania chirurg wyrównuje brzegi kości, oczyszcza ubytek, a następnie szczelnie wypełnia kanał korzeniowy od strony jego wierzchołka, co nazywane jest wypełnieniem wstecznym. Następnie zaszywa ranę zostawia do wygojenia.

Czasami uzupełnia się także usunięty fragment kostny, a dokonuje się tego za pomocą specjalnego materiału kościozastępczego – ta procedura znacznie przyspiesza gojenie się kości. Cały zabieg trwa około godziny. Resekcję zęba przeprowadza się najczęściej po nieudanym leczeniu endodontycznym, gdy wystąpiły powikłania, co niestety może zdarzyć się zawsze. Najczęstszymi przyczynami konieczności wykonania takiego zabiegu są niepełne wypełnienia kanału korzeniowego lub materiały złej jakości. To niestety daje początek różnym procesom zapalnym. Rzadko, ale czasami dochodzi do złamania narzędzia dentystycznego, które akurat znajduje się w kanale korzeniowym. Niestety takich przypadków nie da się wykluczyć, nawet pomimo największych starań stomatologa. 

Musimy pamiętać o ewentualnych przeciwwskazaniach do resekcji zęba, a na pewno jedną z nich jest wielkość zmian chorobowych. Jeśli zmiana przekracza  1/3 przywierzchołkowej części zęba, to zabiegu się nie przeprowadza. Podobnie dzieje się, gdy dochodzi do zaniku kości otaczającej ząb lub do złamania podłużnego zęba. Czasami zmiany zapalne ozębnej i w obrębie jamy ustnej uniemożliwiają wdrożenie takiej procedury.

Resekcja jest dość inwazyjnym zabiegiem więc może pojawić się lekka opuchlizna, krwawienia i ból. Czasami zdarza się nieprzyjemne uczucie mrowienia. Wszystko powinno się zagoić w ciągu kilku dni. W okresie rekonwalescencji nie wolno przyjmować zbyt gorących ani zbyt zimnych pokarmów i najlepiej, aby były one rozdrobnione, bo to pozwoli uniknąć niepotrzebnych podrażnień.

stomatolog

 

 

 

źródło: medonet.pl, pl.freepik.com