Czym jest halitoza?

Halitoza – to termin który oznacza utrzymujący się nieświeży oddech z ust.

Choroba ta dotyczy około 25% ludzi na świecie. Dotyczy ludzi w każdym wieku. Może wystąpić u dzieci, dorosłych jaki osób w wieku podeszłym. Przypadłość ta pojawia się także bez względu na płeć.  Nieprzyjemny zapach z ust przeważnie dotyczy ludzi zaniedbujących higienę jamy ustnej, ale bywa także oznaką poważniejszych chorób.

Postaramy się Wam przybliżyć problem halitozy nieco bardziej.

Halitoza sama w sobie nie jest poważną choroba, a domowe sposoby pozbycia się nieprzyjemnego zapachu z ust często wystarczą, nie mniej jednak może być objawem poważniejszych problemów zdrowotnych. Przed rozpoczęciem walki z nieświeżym oddechem, należy najpierw poznać przyczynę halitozy.

Nieprzyjemny zapach z ust może być spowodowany wieloma chorobami, dolegliwościami czy nawet lekami które są długotrwale przyjmowane.

Każdy z nas zna nieprzyjemny zapach z ust towarzyszący nam  od rana. To halitoza poranna. W nocy, podczas snu, ślinianki produkują dużo mniej śliny niż w ciągu dnia, to sprzyja powstawaniu bakterii beztlenowych, które produkują lotne związki siarki co bezpośrednio przekłada się na poranny, nieświeży oddech.

Należy jednak pamiętać, że halitoza może być powodowana przez szereg innych dolegliwości i chorób. Głównym przypadkiem występującej halitozy jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej oraz wszelkie przyczyny stomatologiczne takie jak:

  • próchnica zębów,
  • kamień i osad nazębny,
  • grzybica jamy ustnej,
  • paradontoza,
  • powikłania po zabiegach dentystycznych

Oczywiście, na wystąpienie nieprzyjemnego zapachu z ust maja wpływ także:

  • styl życia,
  • dieta
  • przyjmowane leki

Duży wpływ na powstawanie nieświeżego oddechu mają nieprawidłowości żywieniowe. Zbyt duża ilość spożywanego czosnku, cebuli, nadmierne spożywanie alkoholu, palenie papierosów, stosowanie głodówek i picie niewystarczającej ilości płynów (szczególnie wody)

Leki są kolejną przyczyną powstawania halitozy. Skutkiem ubocznym niektórych leków jest właśnie nieprzyjemny zapach z ust.

Szczególnie taki wpływ mają leki antydepresyjne, przeciwbólowe czy moczopędne.

Stany zapalne układu oddechowego to kolejne poważne źródła halitozy. Nieprzyjemny oddech mogą powodować przewlekłe stany zapalne migdałków, oskrzeli, zatok przynosowych, jamy ustnej. Należy pamiętać, że czasami halitoza może towarzyszyć chorobom nowotworowym (np. rak krtani)

 Do rzadszych, ale także zdarzających się przyczyn nieświeżego oddechu należą choroby górnej części układu pokarmowego ( m.in. refluks żołądkowo – przełykowy czy uchyłki przełyku) ale także zapalenia zatok obocznych nosa czy cukrzyca (kwasica ketonowa)

Leczenie halitozy powinno się zacząć od wizyty u stomatologa. W ponad 90% przypadków halitoza wynika z problemów stomatologicznych. Dopiero kiedy lekarz stomatolog nie znajdzie odpowiedzi podczas badania, należy następne kroki skierować w stronę laryngologa, internisty lub dietetyka, którzy mogą pomóc w rozwiązaniu problemu. Warto także zrobić dodatkowy pakiet badań by móc wykluczyć niektóre z chorób.

Jeśli okaże się, że przyczyną halitozy jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, to możemy w łatwy sposób poradzić sobie sami w domu. Natomiast leczenie u lekarza stomatologa może okazać się konieczne w przypadku stwierdzenia próchnicy lub innych chorób zębów. 

W internecie można znaleźć wiele domowych sposobów na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z ust. Najważniejszym z nich to mycie zębów przynajmniej trzy razy dziennie, lub po każdym posiłku. Szczotowanaie zębów należy poprzedzić czyszczeniem nicią dentystyczną przestrzeni międzyzębowych a dodatkowo warto wyczyścić język specjalnym czyścikiem. Przy nieświeżym oddechu istotne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, picie przynajmniej 2 litrów wody dziennie a ograniczenie spożycia kawy i alkoholu także pozytywnie wpłynie na zapach z ust.

 

 

K.Cz-D 2019

 

 

 

 

 

źródło: medonet.pl; encyklopedia zdrowia.

zdjęcia: https://pl.freepik.com/premium-zdjecie/nieswiezy-oddech-i-oddech-oraz-bakterie-w-jamie-ustnej_3042689.htm

https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/piekne-mloda-kobieta-obejmujace-jej-ustach-reka-odosobniony_1139811.htm