Czym jest gaz rozweselający?

Czym jest sedacja ? A czym gaz rozweselający ? Czy podawanie gazu rozweselającego jest bezpieczne ? I czy naprawdę redukuje ból ?  Gdy dochodzi do rozmowy o znieczuleniu, pojawia się mnóstwo pytań.Postaramy się dzisiaj rozwiać nieco wasze wątpliwości.

Sedacja wziewna to nic innego jak podanie gazu rozweselającego.

To coraz bardziej popularna metoda która zmniejsza stres pacjenta podczas wizyty u stomatologa. Pomaga ona odprężyć się, uniknąć strachu przed leczeniem, a także łagodzi dolegliwości bólowe. Sedacja to nic innego jak kontrolowany przez lekarza stan lekkiego odurzenia pacjenta mieszaniną podtlenku azotu i tlenu. Mieszanina ta w swojej potocznej nazwie brzmi: gaz rozweselający. Gaz jest bezbarwny i nie ma zapachu. Podanie gazu w odpowiedniej dawce pozwala pacjentowi bez problemu się rozluźnić i odprężyć. Pacjent jest cały czas świadomy choć lekko oszołomiony. Najważniejszą rolą sedacji wziewnej jest zmniejszenie wrażliwości na ból. Dodatkowo gaz pomaga ograniczyć stres oraz wszelkie stany lękowe.

Gaz rozweselający jest stosowany zazwyczaj w leczeniu o dość niskim nasileniu bólu oraz zabiegach higienizacyjnych. Zabiegi lecznicze podczas których nie ma konieczności aplikowania znieczulenia miejscowego są idealnymi by podać podtlenek azotu.

Trzeba wiedzieć, że sedacja wziewna jest całkowicie bezpieczna, dlatego można ja stosować już u dzieci powyżej 3 roku życia. Gaz nie ma wpływu ani na mięśnie, na ciśnienie, oddech ani tętno.

Należy jednak pamiętać o przeciwskazaniach do stosowania sedacji wziewnej. Wśród przeciwskazań zalicza się:

  • pierwszy trymestr ciąży,
  • zapalenie zatok,
  • przerost migdałków,
  • rozedma płuc,
  • stwardnienie rozsiane,
  • porfiria.

 Gaz rozweselający ma zdecydowanie więcej zalet niż wad, dlatego gdy odczuwasz lęk przed zabiegiem warto się zdecydować na sedacje wziewną. Sprawi ona, że strach minie a wizyta być może będzie nawet sympatycznym wspomnieniem.

 

 

 

 

 

K.Cz-D. 2019

 

 

 

 

 

 

 

źródło: dentonet.pl

zdjęcia: https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/chlopiec-bawic-sie-bohatera-przy-boiskiem_3274180.htm

https://pl.freepik.com/premium-zdjecie/powloka-fluorowa-u-dzieci_2334957.htm