Czym jest erozja ? Większość z nas termin ten kojarzy jeszcze ze szkoły gdy na lekcjach geografii był poruszany temat erozji gleb, czyli ich niszczenia. Podobnie jest z naszym szkliwem..
Erozja szkliwa to nic innego jak powierzchniowa utrata tkanek twardych zębów na skutek długotrwałego działania kwasów. Kwasy tworzą się gdy obniża się ph w jamie ustnej.
Ubytki, które powstają na skutek erozji najczęściej możemy zauważyć na powierzchniach zębów od strony policzków. To płaskie ubytki, często z zaokrąglonymi brzegami.
W jaki sposób powstają takie zmiany? Najprościej mówiąc to utrata twardych tkanek bez pomocy drobnoustrojów. To niekorzystny wpływ kwasów które pochodzą z produktów będących składnikami naszej codziennej diety. Przede wszystkim możemy tu wymienić:
- soki owocowe (pomarańczowy, cytrynowy, grapefruitowy, jabłkowy)
- świeże owoce (głównie cytrusy, porzeczki, wiśnie i czereśnie)
- świeże warzywa,
- herbaty owocowe,
- białe wino,
- napoje gazowane i tzw. energetyki.
Erozja to zjawisko nieodwracalne i bardzo szkodliwe dla zębów. Nie zauważymy jej na początku, dopiero z czasem, gdy powierzchnia zęba stanie się matowa i zacznie zmieniać odcień. Erozyjne ubytki są bardzo charakterystyczne, dlatego warto obserwować swoje zęby. U niektórych osób już na początku pojawia się nadwrażliwość zębów. Czujemy ból podczas szczotkowania, a nasze zęby boleśnie reagują na niektóre gorące, zimne, słodkie lub kwaśne pokarmy i napoje.
Możemy rozróżnić trzy postaci erozji:
- lekką,
- średnią,
- ciężką.
W postaci ciężkiej zęby są cieńsze, matowe, dochodzi do ubytku, nie tylko szkliwa, ale już także zębiny. Istnieje nawet ryzyko obnażenia miazgi.
W takiej sytuacji stomatolog musi przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem. Ważne są nasze nawyki żywieniowe, higiena oraz obecność ogólnych schorzeń.
Kwasowa erozja szkliwa może być spowodowana chorobami ogólnoustrojowymi, które narażają nasze zęby na działanie kwasów. Są to miedzy innymi:
- bulimia,
- refluks żołądkowo – przełykowy,
- cukrzyca,
- zaburzenia pracy ślinianek,
- oraz wszelkie dolegliwości i choroby którym towarzyszą wymioty, zaburzenia gospodarki wodnej organizmu i zmniejszone wydzielanie śliny.
Należy pamiętać, że kluczem do zachowania zdrowia zębów jest właściwa profilaktyka i higiena jamy ustnej. Na początku ograniczmy spożywanie produktów kóre zawierają kwasy (wymieniliśmy je nieco wyżej)
W trakcie jedzenia przeplatajmy produkty z kwaśnym pH z tymi zasadowymi.
Do produktów zasadowych możemy zaliczyć niegazowana wodę, mleko, sery, jogurty, ziemniaki, jaja oraz zboża.
Zanim umyjemy zęby po zjedzeniu kwaśnego produktu, najpierw przepłuczmy usta wodą –przypominamy, że myjąc zęby zaraz po zjedzeniu posiłku z kwaśnym pH, możemy uszkodzić jeszcze bardziej rozmiękczone przez kwasy szkliwo.
Odczekajmy 20-30minut i wtedy dopiero umyjmy zęby.
Myjąc zęby stosujmy pasty do zębów i płyny do płukania ust z zawartością fluoru, który wspomaga szkliwo, a przynajmniej dwa razy do roku udajmy się do dentysty na przegląd i na fluoryzację.