Co nieco o płynach do płukania ust.

Płyn do płukania jamy ustnej jest popularnym środkiem do higieny zębów. Możemy wybierać między różnymi firmami, czy zastosowaniami tego produktu. Na rynku jest wiele różnych płynów, od tych zapewniających świeży oddech po te zwalczające afty. Ale czy każdy może i powinien używać płynu do płukania? Czym tak naprawdę się różnią?

Najważniejszą kwestią o której musimy powiedzieć na początku to fakt, że żaden płyn do płukania jamy ustnej nie zastąpi regularnego i dokładnego szczotkowania lub nitkowania zębów. Jest to dodatkowy zabieg higienizacji i nigdy nie zastąpi podstawowych czynności higienizacyjnych.

Oczywiście płyn do płukania ust nie ma takiej skuteczności jak szczotkowanie, może jednak nam pomóc dotrzeć do tych miejsc do których nie jesteśmy w stanie dotrzeć ani szczoteczką ani nitką dentystyczną. Płyn do płukania pomaga zredukować miejsca rozwoju bakterii, które zawsze prowadzą do nieprzyjemnego zapachu z ust a finalnie do pojawienia się osadu i płytki nazębnej.

Jak wspomnieliśmy na rynku można znaleźć wiele różnych produktów w tej kategorii. Zawierają one różne substancje, które mają odmienne działanie. Jednym z podstawowych rozróżnień jest zawartość alkoholu. Należy pamiętać, że alkohol działa antyseptycznie i usuwa bakterie, szczególnie te powodujące choroby przyzębia, jednak jeśli nie cierpimy na tego typu dolegliwość to lepszy prawdopodobnie okaże się płyn do płukania bez alkoholu.

Ogromnym plusem takiego bezalkoholowego płynu jest fakt, że nie wysusza jamy ustnej jak te z etanolem w składzie.

Pacjenci, którzy skarżą się na wszelkiego rodzaju owrzodzenia (np. afty) w jamie ustnej powinny zdecydować się na płyn który w składzie będzie miał np. kwas hialuronowy lub aloes. Składniki te zmniejszą ryzyko powstania drobnych ranek w ustach. W zależności od zaleceń i stosowania niektóre płyny mogą wymagać rozcieńczenia.

 

Największe zainteresowanie budzą  płyny do płukania które mają mieć efekt wybielający. Jak wiemy każdy chce mieć piękne, białe i lśniące zęby, lecz pamiętajmy, że żaden płyn nie wybieli zębów tak jak profesjonalista w gabinecie.

Płyny z efektem wybielającym zawierają zazwyczaj nadtlenek wodoru. Ma on silne działanie więc warto skonsultować używanie takiego płynu.

 

Mówiąc o płynach do płukania ust warto wspomnieć o płynach dla dzieci. Płyny takie działają antybakteryjnie, zapobiegają powstawaniu płytki nazębnej i próchnicy. Spełniają także role edukacyjną, pomagając w nauce właściwego szczotkowania. Zalecamy szukania płynów z dodatkiem fluoru. Składnik ten wzmacnia szkliwo i przeciwdziała rozwojowi próchnicy. Są to płyny do codziennego stosowania w ramach rutynowej profilaktyki, 

Reasumując. Pamiętajmy, że płyny do płukania ust może używać każdy, wszystko zależy od idealnie dobranego produktu do naszego zapotrzebowania i wymogów naszej jamy ustnej.

 

 

 

 

 

źródło: pl.freepik.com; medonet.pl