Choroby języka.

Prawidłowa higiena jamy ustnej polega nie tylko na myciu zębów, ale również na oczyszczaniu języka. To na jego powierzchni gromadzą się substancje, które odpowiadają za nieprzyjemny zapach.

Musimy pamiętać, że na zdrowie jamy ustnej wpływa bardzo wiele różnych elementów. Zęby, dziąsła, błony śluzowe oraz język. O ile większość z nas zwraca uwagę na ból zębów czy krwawienie z dziąseł, o tyle zmiany w obrębie języka często bywają lekceważone. Tymczasem choroby języka mogą być równie niebezpieczne, więc warto znać ich podstawowe objawy.

Nasz język jest mięśniem i pełni w jamie ustnej wiele funkcji. Przesuwa pokarm pod zęby, miesza go w trakcie żucia, przesuwa kęsy pokarmu do gardła. Dzięki kubkom smakowym mamy możliwość odczuwania poszczególnych smaków. Język bierze też udział w procesie mowy, odpowiadając za właściwą artykulację niektórych głosek.

Zdrowy język ma świeży, lekko różowy kolor. Taka barwa powierzchni języka oznacza, że nie został on zaatakowany przez żadną chorobę. Pierwszym objawem w obrębie języka  który mógłby nas niepokoić to pojawiający się na nim nalot – jeśli występuje w dużej ilości, ma wyraźne zabarwienie można przypuszczać, że organizm walczy z jakimś schorzeniem. Choroby języka objawiają się ponadto zaburzeniami w odczuwaniu smaków.

Musimy wiedzieć, że nalot na języku często bywa objawem toczących się chorób układu pokarmowego i oddechowego, schorzeń laryngologicznych czy problemów z wątrobą. Istnieją jednak typowe choroby języka, która atakują tylko i wyłącznie ten mięsień. Oto kilka z nich:

  • Zapalenie języka – Najczęściej spotykana przypadłość, jeśli chodzi o język. Może rozwinąć przez obecność chorób ogólnoustrojowych lub występować jako zmiana pierwotna, spowodowana np. urazami mechanicznymi, obecnością czynników drażniących (palenie papierosów, żucie tytoniu), zakażeniami wirusowymi, grzybiczymi oraz bakteryjnymi, a nawet niewłaściwą dietą, ubogą w witaminy z grupy B. Najczęstszymi objawami zapalenia języka to ból, świąd, zaczerwienie, czasami owrzodzenie i powiększenie rozmiarów języka.
  • Liszaj płaski – choroba, któr atakuje nie tylko język, ale także pozostałe błony śluzowe jamy ustnej. Nie znamy do końca przyczyn powstania tej choroby, ale większość skłania się do zdania, że jej podłożem sa problemy autoimmunologiczne. Liszaj płaski na języku to purpurowe, lśniące grudki widoczne na jego powierzchniach bocznych. Grudki pokryte są charakterystycznymi, białymi prążkami. Mogą być swędzące, bolesne i powodować opuchliznę języka. Nie jest to choroba zakaźna.
  • Leukoplakia (rogowacenie białe) – niektóre choroby języka zaliczamy do stanów przednowotworowych. Jej głównym czynnikiem przez który występuje to nałogowe palenie papierosów, żucie tytoniu, częste spożywanie alkoholu oraz drażnienie błon śluzowych źle dobraną protezą. Pamiętajmy, że leukoplakia to bardzo poważne schorzenie, które może – ale nie musi – przekształcić się w nowotwór. Jej głównym objawem są białe zgrubienia na powierzchni języka, ale również błonach śluzowych warg, policzka i podniebienia. Bardzo charakterystyczny dla tej choroby jest fakt, że zmian nie daje się usunąć mechanicznie.
  • Rak języka – zdecydowanie najpoważniejsza choroba języka. Jednocześnie najczęściej diagnozowana choroba tego mięśnia. Może występować samoistnie lub jako przerzut raka nerek i tarczycy. Ryzyko zachorowania zwiększa m.in. palenie papierosów, nadużywanie alkoholu oraz zła higiena jamy ustnej. Objawy raka języka zbywają różne. Wszystko jest uzależnione przez jego lokalizację. Może on przyjmować postać guza powodującego ból i uniemożliwiającego jedzenie, krwawienia z języka, a dodatkowo objawia się ślinotokiem, szczękościskiem, chrypą oraz bardzo nieprzyjemnym zapachem z ust.

zdjęcie: pl.freepik.com

źródło: dentonet.pl