Bruksizm, czyli problem powszechny

Bruksizm, czyli podświadome zaciskanie zębów w ciągu dnia i nieświadome zgrzytanie zębami w trakcie  snu. Znacie to?

Przypadłość, która dotyka podobno aż 7 na 10 osób a co najmniej 30% dzieciaków też mierzy się z tym problemem.

Uważa się, że głównymi przyczynami bruksizmu są:

  • nadmierna wrażliwość na przewlekły stres
  • nerwica
  • osobowość lękowa,
  • braki zębowe,
  • nieprawidłowy kontakt zębów górnych z dolnymi
  • złe ukształtowanie koron, mostów i protez
  • wady ortodontyczne
  • niepoprawnie wykonane wypełnienia.

Warto wiedzieć, że siła, z jaką nieświadomie zagryzamy zęby, jest wielokrotnie większa niż podczas jedzenia. Co ważniejsze gdy jemy siły działają wzdłuż osi zęba natomiast u osoby cierpiącej na bruksizm ruchy żuchwy są bezwiedne, a siły działają na boki, co z czasem prowadzi do poważnych uszkodzeń szkliwa a dodatkowo bardzo obciąża nasze stawy skroniowo-żuchwowe. Bywa i tak, że siły sa tak ogromne, że dochodzi do pionowego pęknięcia zęba.

Co dzieje się potem?

Niestety jest coraz gorzej. W efekcie wzmożonego zaciskania zębów i co nocnego zgrzytania dochodzi do odsłonięcia szyjek korzeni zębowych, przez co żeby ulegają dużo łatwiej próchnicy. Niestety, ale także bardzo cierpią nasze siekacze, które się ścierają i kruszą.

Kluczowym jest fakt, że bruksizm niszczy nie tylko zęby ale także nasze stawy skroniowo – żuchwowe. A to już poważniejsza sprawa. Pierwszym sygnałem, że coś jest nie tak powinien być ból pojawiający w okolicy stawów skroniowo-żuchwowych, napięciowy ból głowy, przerost mięśni żwaczy zmieniający rysy twarzy (kwadratowa szczęka), szumy uszne, zawroty głowy oraz wszelkie trzaski szczęk.

Leczenie bruksizmu wymaga wielospecjalistycznego planu leczenia, poczynając od leczenia zachowawczego a także leczenia endodontycznego, protetycznego, chirurgicznego i implantologicznego. Nie warto więc lekceważyć objawów bruksizmu, gdyż usuwanie jego późnych skutków może nas drogo kosztować. Pamiętajcie, że jeśli każdy poranek wita was bólem szczęk lub bólem głowy to warto zwrócić się do swojego stomatologa który wykluczy bruksizm lub wytyczy wam dalszą ścieżkę leczenia.

żródło: dentonet.pl; unsplash.com