Wiele osób kojarzy botoks, czyli toksynę botulinową, głównie z faktu używania jej do zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Wszyscy wiemy, że najczęściej pomaga zredukować zmarszczki mimiczne czy kurze łapki, ale to nie jedyne wskazanie.
Botoks używany w stomatologii jest ratunkiem dla bardzo wielu osób zmagających się z migrenami czy bruksizmem. Niekontrolowane zgrzytanie zębami to dość popularna dysfunkcja stawów skroniowo – żuchwowych. Problem ten dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn i niestety jest nie do końca świadomą czynnością. Do zgrzytania zębów dochodzi głównie podczas nocnego wypoczynku a jego następstwami mogą być bóle głowy, bóle karku, trzaski podczas np. ziewania, czy starte zęby.
Ciągłe zaciskanie szczęk prowadzi do zmiany położenia zębów np. wychylania, ścierania, kruszenia się czy wręcz łamania. A to dopiero początek prawdopodobnych problemów. Ciągłe zaciskanie szczęk finalnie doprowadza do starcia koron zębowych, zęby staja się coraz krótsze i pojawiają się pęknięcia szkliwa i ubytki przy szyjkach zębowych.
Pamiętajmy także, że bruksizm to nie tylko starte zęby ale także przewlekłe napięcie mięśniowe i bóle w stawie skroniowo – żuchwowym.
Jak widać nocne zgrzytanie może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, o urodzie nie wspominając.
- Jak możemy sobie pomóc?
Przede wszystkim udać się do lekarza dentysty na diagnostykę zaburzeń układu żucia. Najważniejszym krokiem przy terapii zgrzytania zębami jest wyrównanie nieprawidłowego zgryzu (na skutek np. braków zębowych lub wad zgryzu) Na dzień dzisiejszy wielu pacjentów korzysta z botoksu jako remedium na zgrzytanie zębami.
Terapia ta jest coraz bardziej uznawaną metodą leczenia bruksizmu. Istotą tej dolegliwości jest nadaktywność mięśni odpowiedzialnych za zaciskanie i zgrzytanie zębami, które zamiast odpoczywać, nieustannie pracują. Przede wszystkim dotyczy to mięśnia żwacza, który jest bardzo silnym i zwartym mięśniem. Jego funkcją jest podnoszenie żuchwy, żucie i zaciskanie zębów. Musimy pamiętać, że mięsień ten zaliczany jest także do mięśni stresowych, czyli takich które napinają się gdy jesteśmy spięci lub zestresowani.
- Jak pomaga botoks?
Otóż wstrzyknięcie niewielkiej ilości neurotoksyny do mięśni odpowiedzialnych za ruchy szczęki redukuje zaciskanie szczęk, towarzyszące mu napięcie oraz dolegliwości bólowe. Głównym zadaniem botoksu jest zahamowanie skurczu mięśni. W tym wypadku lekarz wstrzykuje botoks w mięsień żwacza, co daje efekt rozluźnienia mięśnia. Dzięki temu przestajemy zgrzytać, a sam zabieg nie powoduje utraty możliwości żucia, mówienia i jedzenia. Cały zabieg trwa około 20 minut a najważniejszy jest fakt, że efekt jest właściwie natychmiastowy. Niestety efekt jest tymczasowy (trwa do max 4 – 5 miesięcy ) więc pacjent może w tym czasie przekonać się czy to dla niego dobre rozwiązanie.
Zabieg ten pozwala zapobiec zgrzytaniu zębami, zapobiega ich uszkodzeniom, rozwiązuje problem niektórych bólów głowy, pozytywnie wpływa na sen oraz wysmukla kontur twarzy.
Pamiętajmy, żeby przed takim zabiegiem zawsze skonsultować się naszym lekarzem stomatologiem.
źródło: stomatologianews.pl; unsplash.com; medonet.pl