Biżuteria nazębna

Moda na noszenie biżuterii nazębnej przyszła do nas, a jakże, ze Stanów Zjednoczonych. Stała się popularna dzięki gwiazdom muzyki i filmu. W założeniu miała upiększyć uśmiech osoby go noszącej, nie mniej jednak dla niektórych to zwykła fanaberia nie będąca żadnego rodzaju upiększeniem.

Jeśli jednak jesteś zdecydowany na taki rodzaj biżuterii warto o nim wiedzieć nieco więcej.

Ozdoby nazębne najczęściej mocowane są na zębach przednich, na górnych jedynkach, dwójkach lub trójkach. Mocuje się je tylko do zębów naturalnych lub licówek. Nasze zęby musza być całkowicie zdrowe, czyste i mieć mocne szkliwo.

Stomatolog zazwyczaj przykleja biżuterię do szkliwa przy użyciu klejów kompozytowych i utwardza światłem lampy polimeryzacyjnej (tak jak przy zwykłym wypełnieniu). Zabieg jest krótki, bezbolesny i nie wymaga użycia znieczulenia, zazwyczaj trwa ok. 15 – 20 minut.

Gdy już staniemy się szczęśliwym posiadaczem biżuterii musimy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Zęby należy myć co najmniej 2 – 3  razy dziennie, musimy pamiętać o nitkowaniu i używaniu płukanek bezalkoholowych.

Trzeba także wziąć pod uwagę ewentualne niepożądane efekty uboczne noszenia biżuterii nazębnej, takie jak przebarwienia w postaci białych plamek, rany błony śluzowej czy nadżerki. Może także wystąpić uczulenie np. na nikiel zawarty w biżuterii. Dzieje się to niezwykle rzadko, ale warto o tym pamiętać.

Biżuteria na zęby jest na ogół bezpieczna ( złoto, srebro, kryształki Svarowskiego) ale noszenie jej może jednak sprzyjać rozwojowi bakterii, dlatego higiena jamy ustnej na wysokim poziomie jest koniecznością. Jeśli jesteśmy zdecydowani na takie upiększenie uśmiechu, to mamy możliwość wyboru biżuterii tymczasowej lub trwała (do roku). Ozdoby takie zwykle trzymają się przez okres od kilku miesięcy do kilku lat. Czasami może odkleić się dużo wcześniej, np. przez gryzienie i nagryzanie twardych pokarmów – takich jak orzechy.

Warto dodać, że biżuterię nazębną powinien zakładać profesjonalista – stomatolog, który odpowiednio wcześniej przygotuje zęby.

Należy jednak pamiętać, że nie każdy może sobie pozwolić na noszenie biżuterii nazębnej. Przeciwwskazaniem są m.in.

  • próchnica,
  • zęby sztuczne (takie jak protezy ruchome, mosty, korony – biżuteria może się na nich nie trzymać)
  • kamień na zębach.

Gdy już się znudzicie noszeniem takiej ozdoby lekarz stomatolog bez problemu ją odklei, a szkliwo wypoleruje i wzmocni lakierem z zawartością fluoru.

 

 

źródło: dentonet.pl;

foto: Unsplash.com; internet