Usunięcie zęba, nazywane ekstrakcją, nie jest zbyt lubianą wizytą wśród pacjentów. Czasami jednak jest to konieczne i należy mieć chociaż podstawowe pojęcie jak wygląda taki zabieg i na co należy się przygotować po zabiegu ekstrakcji.
Czasami wskazaniem do ekstrakcji zęba lub kilku zębów jest leczenie ortodontyczne a ich usunięcie jest konieczne przed zastosowaniem aparatu ortodontycznego.
Usuwa się także zęby złamane, pęknięte lub odłamane w wyniku wypadków komunikacyjnych, bójek i innych zdarzeń losowych. Wiele osób usuwa także zęby mądrości, nazywane potocznie „ósemkami”.
W celu usunięcia zęba stomatolog najpierw podaje pacjentowi znieczulenie w formie zastrzyku. Następnie przy użyciu odpowiednich narzędzi zrywa więzadło otaczające ząb a później za pomocą kleszczy stomatologicznych powoduje jego zwichnięcie. Po odpowiednim rozchwianiu lekarz wyjmuje ząb z zębodołu. Następnie zębodół zostaje dokładnie oczyszczony, aby w następnym kroku zatamować ewentualne krwawienie. W dole po usunięciu zęba tworzy się skrzep – nie wolno doprowadzać do jego wypadnięcia. Dlatego tak ważne jest by nie płukać ust przez kilka dni po ekstrakcji i spożywać miękkie i półpłynne pokarmy – najlepiej chłodne lub zimne.
Ponieważ ekstrakcja to zabieg chirurgiczny, należy pamiętać, że mogą pojawić się powikłania. Zarówno bezpośrednio w czasie zabiegu jak i po zabiegu. Do takich powikłań należą uszkodzenia nerwów lub naczyń przebiegających w pobliżu zęba a także pęknięcie lub złamanie zęba sąsiedniego.
Po zabiegu usunięcia zęba może pojawić się także tzw. suchy zębodół, przedłużające się krwawienie oraz ropne zapalenia.
Zawsze po takim zabiegu należy na siebie wyjątkowo uważać przez kilka pierwszych dni i unikać wysiłku, a także picia alkoholu i palenia papierosów.
Poniżej zamieszczamy najważniejsze zalecenia dotyczące pacjentów po ekstrakcji zęba.
ZALECENIA PO EKSTRAKCJI ZĘBA (WYRWANIE ZĘBA)
- nie należy jeść i pić do 2 godz. po zabiegu. Potem należy pić chłodne napoje. Wskazana jest także dieta płynna przynajmniej przez 2 – 3 dni.
- aby ograniczyć obrzęk po wyrwaniu, należy stosować zewnętrznie zimne okłady (na policzek – aby nie dopuścić do odmrożeń, lód należy zawinąć w ręcznik)
- w dniu zabiegu, w razie bólu, można zażyć tabletkę przeciwbólową np. Ibuprom, Ibuprofen, Nurofen. Nie wolno stosować aspiryny.
- w dniu zabiegu unikać nadmiernego wysiłku fizycznego.
- obowiązuje bezwzględny zakaz palenia i picia alkoholu co najmniej do 2 dni po ekstrakcji. Palenie (także e-papierosy), bardzo niekorzystnie wpływa na zęby i śluzówkę jamy ustnej.
- wskazana kontrola w gabinecie stomatologicznym w następnym dniu po ekstrakcji.
- należy utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej(myć zęby, omijając ranę)
- należy płukać jamę ustną ostrożnie, aby nie uszkodzić skrzepu (najlepiej trzymając tylko płyn w ustach). W żadnym wypadku nie płukać ust bezpośrednio po zabiegu !!
- gotowe preparaty do płukania nie mogą zawierać alkoholu.
- zakażenie zębodołu pojawia się bardzo rzadko w pierwszych 2 dniach po zabiegu.
- szwy, jeśli zostały założone, należy usunąć w 7 – 10 dniu po zabiegu.
Jeżeli jednak zauważymy objawy takie jak:
- podwyższona temperatura ciała,
- złe samopoczucie,
- ból promieniujący do ucha,
- nieprzyjemny zapach i smak z rany
Należy natychmiast skonsultować się z lekarzem stomatologiem !
źródło: dentonet.pl
zdjęcie: https://pbsmilestudio.com/5-most-common-toothache-causes/