Afty, czyli problem który lubi wracać.

Afty to małe, okrągłe, płytkie nadżerki lub owrzodzenia, które po 1-2 dniach pokrywają się białym, żółtym lub szarym włóknikowym nalotem otoczonym czerwoną obwódką.

Afty są bolesną zmianą, zazwyczaj pojawiająca się na błonie śluzowej policzków, w okolicy podjęzykowej, na wardze, języku a czasem nawet w okolicach gardła.

Często, niestety, afty są problemem nawracającym. Przyczyna nawracających aft nie jest dokładnie poznana. Najcześciej jednak uważa się, że głównymi powodami pojawiania się tych bolesnych zmian są:

  • nieprawidłowe szczotkowanie zębów, podrażnienia wynikające z noszenia aparatów ortodontycznych czy protez – czyli mechaniczne uszkodzenia śluzówki
  • obniżona odporność wynikająca z niedoboru witamin i składników mineralnych w diecie,
  • alergie i nadwrażliwości pokarmowe,
  • czynniki genetyczne (jeśli nasi rodzice zmagają się z nawracającymi aftami to ryzyko, że pojawią się także u nas wzrasta do 90%),
  • zaburzenia hormonalne,
  • choroby ogólnoustrojowe,
  • ogólne osłabienie organizmu,
  • złe nawyki higieniczne

Ale co możemy zrobić jak afta już się pojawi?

Warto mieć pod ręką miejscowo działający lek przeciwzapalny, który pozwoli szybko uśmierzyć ból. W aptece możemy kupić wiele środków na afty. Najbardziej popularne są: Aphtin, Dezaftan czy Anaftin. Są to leki bez recepty stosowane do leczenia aft, ubytków nabłonka i zapaleń jamy ustnej. Działają również profilaktycznie i ochronnie na jamę ustną.

Lek szybko gromadzi się dokładnie tam, gdzie znajduje się afta i „rozprawia” się ze stanem zapalnym i bólem w obrębie bolącego miejsca.

Musimy zdawać sobie sprawę, że jest to rozwiązanie doraźne, które nie rozwiąże problemu nawracania aft.

Jeśli nie możesz sobie poradzić z nawracającymi aftami to warto przyjrzeć się swojej diecie i nawykom higienicznym. Dodatkowo można wybrać się na profilaktyczne badania, aby sprawdzić poziom żelaza, kwasu foliowego i witaminy B12. Niedobór tych pierwiastków i witamin może być jedną z przyczyn pojawienia się owrzodzeń.

Wracając do diety…

warto pamiętać, żeby uzupełnić swoje codzienne jedzenie w  produkty bogate w żelazo (m.in. czerwone mięso, rośliny strączkowe, brokuły, morele, buraki), w kwas foliowy (ciemnozielone warzywa, produkty zbożowe z pełnego przemiału, nasiona roślin strączkowych i owoce) czy w witaminę B12 (m.in. ryby, mięso, jaja, mleko, sery żółte i inne mleczne przetwory)

Podsumowując, jeśli męczą cię nawracające afty, przyjrzyj się swojej diecie i codziennemu życiu, bo w tym wypadku prawdą jest powiedzenie „jesteś tym co jesz”.

Dodatkowo, warto zawsze wspomnieć o problemie nawracających aft swojemu stomatologowi, który będzie w stanie nam pomóc farmakologicznie lub zlecając badania.