A Ty jaką szczoteczkę wybierzesz?

Coraz częściej pytacie nas o opinię jeśli chodzi o wybór szczoteczki do mycia zębów. Soniczna? Elektryczna? A może warto zostać przy klasycznym modelu tylko skupić się na włosiu? A co z dziećmi? Pytania mnożą się tyle razy, ilu mamy pacjentów. 

Postanowiliśmy zrobić dla Was krótki przegląd szczoteczek, tak, żebyście mieli chociaż trochę mniej wątpliwości.

Na rynku jest mnóstwo modeli szczoteczek które kuszą wyglądem, ceną i kształtem. Pamiętajmy jednak, że zawsze najważniejsza i tak zawsze jest systematyczność dbania o jamę ustną jak i technika czyszczenia. O tych opowiemy także, teraz jednak skupimy się na wyborze szczoteczki.

  • Szczoteczki manualne

Te klasyczne, najbardziej znane i łatwo dostępne. Zajmują mało miejsca w każdej kosmetyczce, i najczęściej są naszą pierwszą szczoteczką w życiu. Jeśli jesteś przyzwyczajony do klasycznej szczoteczki, to staraj się wybrać tę ze średniej twardości włosiem. Miękkie włosie zostawmy dla młodszych dzieci, natomiast te twarde zbyt często podrażnia dziąsła podczas nieumiejętnego czyszczenia.

W dzisiejszych czasach dostępne są ekologiczne szczotki z bambusa, które spełniają wszystkie wymogi tradycyjnych szczotek.

Czym różnią się szczoteczki elektryczne od sonicznych?

Szczoteczki elektryczne dzielimy przede wszystkim ze względu na technologię czyszczenia oraz rodzaj wykonywanych ruchów czyszczących: 

  • szczoteczki obrotowe (szczoteczki rotacyjne)
  • szczoteczki obrotowo-pulsacyjne (rotacyjno-pulsacyjne)
  • szczoteczki soniczne 
  • szczoteczki ultradźwiękowe

Szczoteczka soniczna swoje działanie opiera na falach dźwiękowych, które wprowadzają w drgania włókna czyszczące szczoteczki. Dzięki nim głowica wykonuje ruchy pulsacyjno-wymiatające. Przez co z zębów wymiatane są nie tylko resztki jedzenia, ale też przebarwienia i kamień nazębny. Co ciekawe, przeciętna szczoteczka elektryczna w ciągu minuty wykonuje ok. 4-8 tys. ruchów. Z kolei szczoteczka soniczna w zależności od wybranego modelu, może wykonać od 30 do nawet 96 tys. ruchów.

Warto też zwrócić uwagę na sposób ładowania szczoteczki. Chociaż niemal wszystkie szczoteczki elektryczne oraz większość sonicznych wymaga ładowania w specjalnej stacji dokującej, na rynku dostaniemy też szczoteczki na baterie lub te ładowane przez kabel USB.

Dla najbardziej wymagających, oraz tych co lubią gadżety, na rynku znajdują się też modele szczoteczek z wbudowanym systemem Bluetooth. Dzięki niemu szczoteczka łączy się z zainstalowaną w naszym telefonie dedykowaną aplikacją. W ten sposób aplikacja kontroluje czy sposób mycia zębów, nacisk szczoteczki, czas i wykonywane ruchy są prawidłowe i bezpieczne dla naszej jamy ustnej.

Dodatkowo musimy wspomnieć o szczoteczkach dla dzieci.

Występują one w opisanych wcześniej grupach. Szczoteczki stricte dziecięce w swojej ofercie posiadają Oral-B i Philips Sonicare. Różnią się one od wersji dla dorosłych ilością wykonywanych ruchów (szczoteczki dziecięce są delikatniejsze) i bardziej kolorowym, przyjaznym dla dzieci, designem. Posiadają one w zestawie końcówki dla dzieci. Niektóre szczoteczki dla najmłodszych odtwarzają nawet krótkie melodyjki, które zachęcają nasze pociechy do regularnego szczotkowania.

Wybór szczoteczki zawsze powinien zależeć od naszych potrzeb, a nigdy od mody. Dlatego jeśli nie jesteś pewien wyboru pamiętaj, że nawet najlepsza szczotka nie zastąpi systematycznego czyszczenia i dbania o jamę ustną.

 

źródło: domowystomatolog.pl; shopdent.pl; dentonet.pl; pl.freepik.com