Periodontolog – po co go odwiedzić?

Periodontologia to specjalizacja stomatologiczna zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Jest to jedna z młodszych specjalności stomatologicznych przeżywający bardzo szybki rozwój w ostatnich latach.

Wielu pacjentów mylnie sądzi, że periodontologia zajmuje się jedynie paradontozą – czyli chorobą tkanek przyzębia – jednak zakres periodontologii sięga dużo dalej.  Lista zabiegów jest długa, od tych umożliwiających skuteczna walkę z chorobami przyzębia, przez korekty nieprawidłowości anatomicznych czy rozwojowych w obszarze dziąsła i błony śluzowej jamy ustnej.

Periodontolog to nie tylko lekarz od leczenia krwawiących dziąseł, ale przede wszystkim specjalista od eliminacji czynników chorobotwórczych. Lekarz periodontolog pomoże nam także odbudować podparcie kostne oraz odbuduje tkanki miękkie. Od jakiegoś czasu chirurgia periodontologiczna wkracza w strefę mikrochirurgii i jest niezbędnym uzupełnieniem leczenia implantologicznego, protetycznego czy ortodontycznego.

Należy pamiętać, że leczenie zapaleń przyzębia powinno mieć charakter kompleksowy.

Każdy pacjent powinien przejść trzy fazy leczenia

  • wstępnej (higienizacja)
  • korekcyjnej (chirurgicznej)
  • podtrzymującej

Jeśli pierwszy etap leczenia, czyli higienizacja, nie przyniesie oczekiwanych rezultatów lub gdy zmiany w tkankach miękkich podtrzymujących zęby są tak bardzo zaawansowane, że grozą rozchwianiem i utratą zębów, wdraża się postępowanie korekcyjne czyli chirurgiczne.

Celem chirurgii periodontologicznej są:

  • eliminacja stanu zapalnego
  • kontrola płytki nazębnej (np. spłycenia głębokości kieszonek przydziąsłowych)
  • regeneracja tkanek miękkich otaczających ząb
  • poprawa warunków w obszarze śluzówki i dziąseł
  • uzyskanie dostępu do powierzchni  korzeni zębów

Zabiegi wykonywane w ramach periodontologii możemy podzielić na dwie grupy:

  • zabiegi wykonywane ze względu na występujące kieszonki przyzębne i dziąsłowe
  • zabiegi chirurgii śluzówki i dziąseł – do tych możemy zaliczyć m.in. poszerzenie strefy dziąsła właściwego czy pokrycie recesji dziąsłowej.

W tym miejscu warto po krótce opisać na czym polega zabieg kiretażu, który jest najcześciej wykonywanym zabiegiem w gabinetach periodontologów.

Kiretaż to podstawowa metoda leczenia kieszonek przyzębnych. Prowadzi do oczyszczenia patologicznych kieszonek i ich spłycenia. Podczas zabiegu możliwe jest usunięcie chorobowo zmienionych fragmentów dziąsła. Choroby dziąseł są różne ale zazwyczaj ich przyczyną jest nagromadzenie płytki bakteryjnej. Przez niewystarczającą higienę i nagromadzenie płytki bakteryjnej powstają stany zapalne, które mogą powodować niszczenie kości a finalnie prowadzą do utraty zębów.

W zależności od zaawansowania choroby kiretaż możemy podzielić na otwarty i zamknięty.

Kiretaż zamknięty (poddziąsłowy) to chirurgiczny zabieg stosowany gdy u pacjenta są już obecne kieszonki przyzębne, ale ich głębokość nie przekracza 5mm. Zabieg polega na oczyszczeniu kieszonki z kamienia nazębnego i innych złogów które odpowiadają za wystąpienie stanu zapalnego. Stomatolog podnosi płat śluzówki, w celu dostępu do korzenia i czyści go. Chodzi o  to, aby wyczyścić korzeń zęba znajdujący się poniżej linii dziąseł. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.  Zabieg ten nie jest inwazyjny w stosunku do tkanek otaczających ząb i nie wpływa na ogólny stan pacjenta. Zabieg ten przeprowadza się bez rozcinania dziąsła. Efektem czyszczenia kieszonek jest ustąpienie stanu zapalnego przyzębia.

Kiretaż otwarty – stosowany jest gdy u pacjenta występują kieszonki przyzębne głębsze niż 5 mm, więc ich dokładne oczyszczenie bez przecięcia tkanki dziąsła jest niemożliwe. Zabieg ten jest skuteczny w pozbyciu się stanu zapalnego i powoduje zatrzymanie się choroby przyzębia. Kiretaż otwarty to zabieg mikrochirurgiczny. Podczas zabiegu lekarz rozcina dziąsło przy zębie, a następnie przy pomocy różnych narzędzi czyści korzeń. Korzeń jest czyszczony Po oczyszczeniu, odkażeniu i wygładzeniu korzenia dziąsło zostaje umieszczone na swoim miejscu a stomatolog  zakłada szwy. Proces gojenia trwa zazwyczaj ok. 7 dni, wtedy tez zastają zdjęte szwy. Oczywiście zabieg ten przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

Współczesna periodontologia rozwija się tak szybko, że stale poszerza zakres swoich możliwości. Periodontolog może zaoferować swoim pacjentom nowoczesne rozwiązania, które leczą i wpływają na estetykę wyglądu. Pamiętajmy, że ta specjalizacja może nam pomóc nie tylko wyleczyć dziąsła i ustabilizować rozchwiane zęby, ale przede wszystkim zadbać o zdrowie całego organizmu.

K.Cz.-D.

 

 

 

źródło: dentonet.pl; stomatologianews.pl;wikipedia.pl

zdjęcia: pl.freepik.com