Usuwanie kamienia nazębnego
Kamień nazębny jest nie tylko problemem estetycznym, ale ma również wpływ na ogólny stan zdrowia zębów, dlatego jego regularne usuwanie jest tak ważne. Nadmiar osadu może prowadzić do rozchwiania zębów oraz ich wcześniejszego wypadania. Powstawanie kamienia jest procesem naturalnym i wynika z odkładania się na powierzchni zębów fosforanów wapnia, które znajdują się w ślinie. Stąd też gromadzi się on główne na wewnętrznych powierzchniach zębów siecznych i trzonowych, w których sąsiedztwie są ulokowane ujścia gruczołów ślinowych. Do powstawania osadu przyczyniają się też bakterie i węglowodany dostarczane z pożywieniem. Osadzanie się zasadowego kamienia jest naturalną reakcją obronną organizmu, który w ten sposób chce chronić zęby przed działaniem drobnoustrojów i wytwarzanych przez nie kwasów. Niestety efekt nie jest skuteczny i dlatego wymaga udziału lekarza stomatologa.
Na czym polega scaling?
Usuwanie kamienia nazębnego, czyli scaling jest jednym z zabiegów zaliczanych do medycyny estetycznej, wykonywanym w każdym gabinecie stomatologicznym. Do jego przeprowadzenia wykorzystuje się specjalne narzędzia, które rozbijają nagromadzoną warstwę za pomocą fal ultradźwiękowych, emitowanych przez przyrząd i wyrzucanych wraz ze strumieniem wody.
Inne stosowane obecnie metody to skaler laserowy lub specjalne roztwory chemiczne, których zadaniem jest rozpuszczanie osadu. Niekiedy też lekarz stomatolog pomaga sobie narzędziami ręcznymi. Każda z wymienionych metod wymaga wcześniejszej oceny stanu zdrowia pacjenta i daje nieco inne efekty. Po usunięciu kamienia nazębnego płytka jest polerowana za pomocą specjalnej pasty.
Usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym wspomaga leczenie próchnicy. Zazwyczaj jest zabiegiem bezbolesnym, jednak może powodować niewielki dyskomfort. Po zabiegu zęby przez kilka dni są wrażliwe, dlatego lekarz często proponuje ich lakierowanie, które chroni zakończenia nerwowe przed kontaktem ze środowiskiem zewnętrznym.
Dla utrzymania dobrego stanu zębów jest zalecane usuwanie kamienia nazębnego przynajmniej raz w roku. Osoby, które palą papierosy powinny odwiedzać stomatologa częściej.
Przeciwwskazaniem do wykonania scalingu jest ciąża. Nie powinny mu się też poddawać osoby z głębokimi kieszonkami zębowymi wszczepionym rozrusznikiem serca, oraz z pourazowym odklejeniem siatkówki.
Po wykonaniu zabiegu przez co najmniej 3 godziny należy unikać kawy, herbaty, wina oraz palenia papierosów.