Niedostateczna lub wręcz zła higiena jamy ustnej, nieregularne czyszczenie protezy zębowej i nieużywanie profesjonalnych środków do czyszczenia protez maja ogromny wpływ na rozwój flory bakteryjnej w jamie ustnej a finalnie wpływają na poważne problemy zdrowotne.
Protezy dentystyczne mają odtworzyć nasze naturalne funkcje w jamie ustnej, takie jak żucie pokarmów ale także poprawa wyglądu estetycznego. Lekarze stomatolodzy najczęściej wykonują protezy ruchome częściowe i całkowite odbudowujące braki zębowe.
Materiały z których wykonuje się protezy zębowe, narażone są na oddziaływanie flory bakteryjnej, która gromadzi się w jamie ustnej. Zalegające resztki pokarmowe pogarszają proces samooczyszczania jamy ustnej przy pomocy śliny ponieważ utrudnia to właśnie ruchome uzupełnienie protetyczne. Dodatkowy wzrost ilości flory bakteryjnej spowodowany jest większą temperaturą występującą pod protezą i brakiem dostępu światła.
Dlatego zawsze należy pamiętać o prawidłowej higienie jamy ustnej i odpowiedniej dezynfekcji protez. Wielu pacjentów szczerze się dziwi dowiadując się, że protezy podobnie jak nasze naturalne żeby mogą być kolonizowane przez różne mikroorganizmy, które zasiedlają jamę ustną.
Zasadniczo duża ilość drobnoustrojów jamy ustnej nie stanowi zagrożenia dla zdrowia lecz w przypadku nadmiernego rozmnażania się niektórych z nich może dochodzić do zapalenia błony śluzowej jamy ustnej.
Pamiętajmy, że czynnikami, które osłabiają organizm i narażają na atak ze strony grzybów są wszelkiego rodzaju choroby, jak np. cukrzyca, choroby układu pokarmowego i nerek czy wszelkie zakażenia wirusowe.
Do tego dochodzą takie czynniki jak: stosowanie antybiotyków, zażywanie leków antykoncepcyjnych, palenie papierosów, zmniejszone wydzielanie śliny czy przewlekłe stany zapalne błony śluzowej.
Bakterie, która namnażają się na płycie protez i sztucznych zębach są tymi samymi, które mogą wywołać np. infekcję górnych jak i dolnych dróg oddechowych, przyczyniają się do rozwoju miażdżycy naczyń krwionośnych oraz nasilają cukrzycę.
źródło: infodent24.pl; unsplash.com