Dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego

Staw skroniowo – żuchwowy (SSŻ) jest to staw łączący żuchwę z czaszką (kością skroniową) które połączone są mięśniami i więzadłami. Żuchwa i czaszka są od siebie oddzielone krążkiem stawowym. Staw stabilizowany jest z zewnątrz poprzez mięśnie i więzadła, które pracując harmonijnie pozwalają na  prawidłowe ruchy żuchwy w trakcie mowy, żucia i innych czynności.

Staw skroniowo – żuchwowy jest elementem składowym większego układu nazywanego układem stomatognatycznym.

Układ stomatognatyczny to struktura o skomplikowanej budowie, która podlega ciągłym i dynamicznym przebudowom w trakcie naszego życia. Składa się z wielu elementów twarzoczaszki, których prawidłowe funkcjonowanie jest od siebie zależne a zaburzenie jakiejkolwiek jego części ma wpływ na inne. Prawidłowedziałanie stawu jest podstawą fizjologii narządu żucia.

Często trafiają do nas pacjenci z dysfunkcjami stawów skroniowo – żuchwowych, nie mając nawet pojęcia, że ich bóle głowy, zgrzytanie zębami czy ból ucha to właśnie efekt problemu ze stawem skroniowo – żuchwowym.

Przyczyn zaburzeń w stawie skroniowo-żuchwowym może być wiele, u niektórych pacjentów bywa nawet niemożliwe określenie tej przyczyny.

Najczęstszymi przyczynami wśród ludzi młodych jest stres, który powoduje nawykowe zgrzytanie zębami, ale także wady zgryzu i złe nawyki.

Wśród złych nawyków można wymienić między innymi zbyt częste żucie gumy do żucia. Wady zgryzu natomiast skutkują nieprawidłowymi obciążeniami mięśni żucia, powodującymi ich wzmożone napięcie i zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych. 

Jeśli chodzi o osoby starsze  to najczęstszą z  przyczyn są nieuzupełnione braki międzyzębowe. Dla pacjenta brak jednego zęba nie jest może najważniejszy, ale znacznie zmienia ustawienia i obciążenia zębów w zgryzie. W wyniku tego zmianom ulega codzienne funkcjonowanie stawów, a od tego już bardzo krótka droga do wystąpienia zaburzeń. 

Całkiem odrębną grupę stanowią urazy. Mogą być one spowodowane wystąpieniem nieszczęśliwych wypadków losowych, jak stłuczki samochodowe, upadki czy poślizgnięcia

Objawy na które warto zwrócić uwagę:

  •  bóle głowy
  •  bóle uszu
  •  charakterystyczne odgłosy trzaskania przy otwieraniu i/lub zamykaniu ust
  •  nasilone bóle występujące np. przy ziewaniu czy jedzeniu
  •  „wypadanie” dolnej szczęki (żuchwy)
  •  widoczna i odczuwalna zmiana wzajemnego położenia żuchwy i szczęki

Sposób leczenia dobiera się indywidualnie dla konkretnego pacjenta, a przede wszystkim do wywołującej schorzenie przyczyny.

Gdy dysfunkcję stawów skroniowo żuchwowych wywołuje nieprawidłowy zgryz i wadliwy układ zębów, po pierwsze koryguje się zgryz i zęby. Zgryz dostosowuje się przygotowaną dla pacjenta specjalną szyną, którą nosi on na dolnych zębach przez mniej więcej pół roku. Dłużej trwa leczenie stabilizujące zęby, bo stały aparat ortodontyczny nosi się przez około dwa lata. Stomatolog może zadecydować o nałożeniu koron lub mostków, ewentualnie zasugerować pacjentowi protezę.

Najważniejsze jednak jest znalezienie odpowiedniego lekarza stomatologa któremu warto zaufać, ponieważ leczenie problemów ze stawami skroniowo żuchwowymi bywa długie i żmudne.

 

 

 

 

źródło: medonet.pl

zdjęcie: pl.freepik.com