Urazy zębów u dzieci

Urazy zębów u dzieci to wcale nie tak rzadko spotykane zjawisko. Dzieci biegają, skaczą, nie mają poczucia lęku ani prędkości. Często takie zabawy mogą się kończyć urazami zębów.  

Dzieci z uzębieniem mlecznym doznają urazów zębów w 30%, z uzębieniem stałym do 13. roku życia w 22%. Według statystyk chłopcy 2 razy częściej doznają urazów zębów niż dziewczęta. Największy wzrost częstości urazów zębów mlecznych obserwuje się w wieku 2–4 lat i ponowny wzrost w wieku 8–10 lat. Najczęściej dotyczy to stałych zębów przednich górnych.

Czynnikiem przy którym wzrasta możliwość urazu zębów mogą być: 

  • wady zgryzu (2-krotnie częściej z wychyleniem przednich zębów w szczęce)
  • napady padaczki,
  • niepełnosprawność fizyczna,
  • upośledzenie koordynacji mięśni szkieletowych.

U dzieci do 2 roku życia uraz  prowadzi do wtłoczenia zęba mlecznego w głąb kości wyrostka zębodołowego, w takich przypadku należy usunąć wtłoczony ząb, dla uchronienia przed uszkodzeniem korony zawiązka zęba stałego znajdującego się tuż pod zębem mlecznym.

Musimy pamiętać, że w uzębieniu mlecznym najczęściej występują pourazowe zwichnięcia zębów, rzadziej dochodzi do złamań korony lub korzenia.

Złamania korony zęba stałego stanowią 26%, a nawet do 76% wszystkich rodzajów urazowych uszkodzeń zębów.

Po urazie zęba może nastąpić:

  • pęknięcie lub odłamanie szkliwa w obrębie korony,
  • złamanie korony zęba idące przez szkliwo i zębinę z obnażeniem tzw. nerwu zęba, odłamanie całej korony od korzenia zęba,
  • złamanie korzenia o różnym przebiegu,
  • częściowe lub całkowite zwichnięcie zęba

Najważniejsze, żeby wiedzieć co robić gdy taka sytuacja już się przydarzy naszemu dziecku.

Po urazie należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza dentysty. W zależności od rodzaju uszkodzenia zęba, lekarz wdroży odpowiednie leczenie. W przypadku, gdy po urazie ząb znajdował się jakiś czas poza jamą ustną i zębodołem, po dokładnym obejrzeniu zęba i bardzo delikatnym opłukaniu go wodą z ewentualnych zanieczyszczeń, do czasu wizyty u lekarza dentysty należy przetrzymać ząb w ślinie w przedsionku jamy ustnej lub w mleku. Nigdy nie zawijajmy zęba w chusteczki lub torebki foliowe.

Jeżeli wybity ząb miał kontakt z ziemią, musimy pamiętać o profilaktyce przeciwtężcowej u dziecka. Gdy dojdzie do przerwania wszystkich włókien ozębnej i ząb wypada, istnieje możliwość ponownego wprowadzenia go do jamy ustnej – jest to zabieg replantacji. Ważną informacją jest to że replantujemy tylko zęby stałe! Zębów mlecznych nie wprowadza się z powrotem do zębodołu.

Niezależnie od rodzaju uszkodzenia, zęby po urazie powinny być przez długi okres kontrolowane klinicznie, ponieważ toczące się po urazie procesy chorobowe mogą mieć przebieg bezobjawowy i bez towarzyszenia bólu.

Pamiętajmy, że leczenie wad zgryzu, używanie ochraniaczy na zęby podczas uprawiania sportów, zakładanie kasków ochronnych na głowę jest najlepszą profilaktyką jeśli chodzi o urazy zębów u dzieci i młodzieży.

 

 

źródło: mp.pl; matkadenstystka.pl; pl.freepik.com;

plakat IADT – Międzynarodowego Stowarzyszenia Traumatologii Stomatologicznej