Czym jest ortotropia?

Leczenie ortodontyczne dzieci to dla rodziców zawsze wyzwanie. W jakim wieku najlepiej rozpocząć leczenie wady zgryzu?  Jak długo powinno trwać? Co powinno zaniepokoić rodziców w rozwoju dziecka?

Rynek stomatologiczny oferuje dużo rozwiązań.

Dzisiaj jednak chcemy opisać jedną z metod leczenia.

Leczenie dzieci w okresie wzrostu to jedna z technik ortodontycznych, a nazywamy ją ortotropią. Technika ta pozwala przechwycić powstającą wadę zgryzu. Poprzez zmianę kierunku wzrostu twarzy zahamowuje rozwijającą się wadę i zmienia kierunek wzrostu na prawidłowy.

Musimy pamiętać, że wady zgryzu u dzieci to jeden spośród wielu objawów deformacji czaszkowo-twarzowej. Bywa, że takim problemom towarzyszą także kłopoty laryngologiczne (m.in. infekcje ucha, bezdech senny lub przerośnięte migdały) czy problemy z kręgosłupem, szczególnie w odcinku szyjnym. Wielu rodziców zauważa także objawy których typowo nie łączymy z problemami ortodontycznymi. Należą do nich: chrapanie, ciągle uchylona lub wręcz otwarta buzia, wiecznie zmęczone oczy czy zgrzytanie zębami. Bywa, że takie dzieci są alergikami więc w/w objawy całościowo zrzucamy na uczelnie. Zdarza się również, że dochodzi do spowolnienia postępów w terapii logopedycznej u młodszych dzieci i to powoduje, że terapeuci i rodzice szukają pomocy w gabinecie ortodontycznym.

Ortotropia to nie tylko leczenie, ale także nauka prawidłowej postawy i jej trening. Należy mieć świadomość, że dopiero połączenie tych wszystkich aspektów daje wymierne rezultaty. Zadaniem lekarza ortodonty jest aktywna pomoc i zaangażowanie rodziców w proces leczenia.  To silna współpraca zespołowa, gdzie ortodonta nadzoruje przebieg leczenia, wyznacza cele, a rodzic wraz z dzieckiem ćwiczy (m.in. są to ćwiczenia liczenia, żucia czy połykania) i raportuje lekarzowi.

Większość rodziców zada sobie pytanie, kiedy najlepiej zacząć leczenie. Optymalny czas na leczenie to  6-7 rok życia dziecka. To przedział wiekowy w którym twarz dziecka ma największy potencjał wzrostu i tym samym do jej zmiany. Jednocześnie dziecko ma duże zaufanie do dorosłych, co zdecydowanie ułatwia dobrą współpracę.

Samo leczenie polega na noszeniu aparatu wyjmowanego o nazwie bioblok. Przypomina on nieco zwykły ruchomy aparat ortodontyczny, z ta różnicą, że dziecko musi go nosić 24 godziny na dobę, nie zdejmując nawet do jedzenia. Aparat wyjmowany jest w celach higienicznych oraz by go zaktywować (przekręcić śrubkę). Metoda ta wymaga konsekwencji
i systematyczności, ale opłaca się gdy potem spojrzymy na piękny, zdrowy uśmiech naszego dziecka. Reasumując, celami leczenia ortotropicznego są m.in. widoczna poprawa
w oddychaniu, poprawa estetyki twarzy i stabilne ustawienie zębów.

Pamiętajmy, że każde leczenie ortodontyczne wymaga indywidualnego podejścia i dobrze zaplanowanego leczenia. Pomoże to nie tylko w efektywności, ale także czasie leczenia.

Jeżeli jesteś zainteresowany konsultacją ortodonty zajmującego się leczeniem dzieci albo masz jakieś pytania i wątpliwości to serdecznie zapraszamy do dr Katarzyny Chmielińskiej – Popiołek pracującej w naszej klinice, która z przyjemnością odpowie na wszelkie nurtujące Państwa pytania.

bioblock