Co należy wiedzieć przed założeniem aparatu?

Każdy kto marzy o pięknych, idealnie prostych zębach i decyduje się na leczenie ortodontyczne, musi wziąć pod uwagę, iż cały proces leczenia jest długotrwały i wymaga od pacjentów cierpliwości, systematyczności i co najważniejsze wytrwałości. W trakcie trwania leczenia pacjent musi pilnie trzymać się wskazówek lekarza ortodonty, przestrzegać wszelkich zaleceń oraz pojawiać się na każdej zaplanowanej wizycie kontrolnej.

Czas noszenia aparatu zależy od indywidualnych warunków zgryzowych każdego pacjenta oraz tempa w jakim przesuwają się jego zęby. Okres ten przeciętnie wynosi od 1,5 do 2,5 lat, jednak w bardziej skomplikowanych i poważnych przypadkach może wynieść nawet do 3 lat.

Założenie stałego aparatu zawsze powinno być poprzedzone wyleczeniem wszystkich zębów i higienizacją. Wszelkie ubytki próchnicowe muszą zostać oczyszczone, a wszelkie martwe zęby usunięte lub przeleczone kanałowo.

Profesjonalne czyszczenia zębów jest koniecznością, aby uniknąć wszelkich chorób dziąseł i przyzębia, a także zminimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy szybko zaatakować zdrowe zęby. Podczas noszenia aparatu czyszczenie zębów w okolicy zamków jest mocno utrudnione, podobnie jak usuwanie resztek pokarmowych z przestrzeni międzyzębowych, dlatego tak ważna jest higiena.

Przed doborem i założeniem aparatu konieczne są również dokładne badania diagnostyczne. 

  •  pantomogram (panoramiczne prześwietlenie wszystkich zębów)
  • cefalometrię (boczne zdjęcie czaszki)

Zdjęcia te dostarczą cennych informacji i dzięki temu można zakończyć leczenie z jak najlepszym efektem. Zdjęcia pozwalają lekarzowi ocenić stan wyrostka zębodołowego, uszeregowanie zębów, rysy twarzy i profil.

Czasami bywa, że uzyskanie zadowalającego efektu jest niemożliwe bez usunięcia zdrowych zębów. Pamiętajmy jednak, że doświadczony ortodonta podejmie decyzje o usunięciu zęba tylko i wyłącznie w ostateczności, i tylko wtedy kiedy inne rozwiązania nie będą mogły przynieść odpowiedniego efektu.

Najczęściej usuwane są zęby przedtrzonowe (czyli czwórki lub piątki), czasami– ósemki.

Co do zasady – nie usuwa się nigdy zębów przednich, chyba że są to zęby nadliczbowe. Nie powinno się również usuwać zębów trzonowych (szóstek i siódemek) ze względu na ważną rolę, jaką pełnią w aparacie żucia.

Po przeprowadzeniu dokładnej diagnostyki i wyleczeniu wszystkich ewentualnych ubytków lekarz podchodzi do ostatniego etapu, jakim jest separacja i założenie aparatu. Najpierw umieszcza się miedzy zębami trzonowymi elastyczne elementy, które tworzą przerwy na metalowe, ortodontyczne  pierścienie. Pierścienie to metalowe klamry cementowane na zębach trzonowych stanowiące trzon aparatu stałego.  Po około tygodniu lekarz zdejmuje elastyczne separatory i zakłada metalowe pierścienie i aparat. 

Potem pozostaje już tylko cierpliwość i wytrwałość w noszeniu aparatu oraz satysfakcja z pięknych zębów po jego zdjęciu. 

 

 

 

źródło: dentonet.pl; stomatologianews.pl

zdjęcia: pl.freepik.com