Koferdam i jego rola w leczeniu stomatologicznym.

 

Zazwyczaj pacjenci nie przepadają za zakładaniem koferdamu, nie mniej jednak ułatwia on pracę lekarzowi. Zapewnia mu lepszą widoczność oraz dostęp do zębów dzięki odsunięciu języka, policzków oraz warg od pola operacyjnego. Ma to znaczny wpływ na precyzję i skuteczność zabiegu.

Koferdam, inaczej nazywany ślinochronem, chroni przed dostaniem się bakterii zawartych w ślinie do opracowywanego zęba a poza tym zabezpiecza pacjenta przez urazami jamy ustnej i przed przypadkowa aspiracją drobnego narzędzia czy wszelkich płynów stomatologicznych.

Koferdamu najczęściej używa się podczas leczenia kanałowego zębów, jednak coraz więcej stomatologów używa go także podczas leczenia zachowawczego.

Czym tak naprawdę jest koferdam?Koferdam to arkusz gumy, zazwyczaj w kolorze niebiskim lub zielonym, rozpięty na metalowej lub plastikowej ramce, szczelnie okalający leczonego zęba. Lekarz zakłada na leczonego zęba metalowy pierścień dzięki któremu guma się lepiej trzyma i szczelnie przykrywa pozostałą część jamy ustnej. Warto pamiętać, że podczas leczenia z założonym koferdamem pacjent może oddychać tylko przez nos, więc warto wspomnieć lekarzowi, jeśli pacjent jest przeziębiony i ma katar, który utrudnia oddychanie.

Dla pacjenta, który ma pierwszy raz założony koferdam, nie jest to zbyt wygodne ale po jakimś czasie można się przyzwyczaić. Warto też zaznaczyć, iż koferdam nie utrudnia kontaktu z lekarzem a jeśli wystąpią trudności z przełykaniem śliny, to zawsze asystentka stomatologiczna może założyć ślinociąg pod koferdam.

 

 

 

 

 

 

 

 

źródło: dentonet.pl

zdjęcie: dentagama.com

www. pl.freepik.com/piekna-dziewczyna-siedzi-w-gabinecie-dentystycznym_1157-21016.jpg