​Leczenie endodontyczne czyli dlaczego leczenie kanałowe to ostatni ratunek dla zęba.

Ostatnio głośno się zrobiło o leczeniu endodontycznym, popularnie zwanym kanałowym. Twierdzenie, że tego typu leczenie jest szkodliwe zdecydowanie nie pomaga, a wręcz szkodzi i jest sprzeczne ze sztuką lekarską. Warto więc raz na zawsze wyjaśnić czym jest leczenie kanałowe, i dlaczego to czasami ostatnia deska ratunku dla zęba.

Endodoncja to dział stomatologii zajmujący się rozpoznaniem oraz leczeniem chorób miazgi oraz tkanek okołowierzchołkowych. Leczenie kanałowe przeprowadza się przy pomocy bardzo cienkich narzędzi piłujących i penetrujących kanał zęba.

Podczas badania lekarz endodonta używa endometru, czyli urządzenia, dzięki któremu może dokładnie obserwować pomiar głębokości leczonych kanałów oraz mikroskopu, co umożliwia mu dokładna obserwacje komory zęba oraz kanałów. Mikroskop pozwala na bardzo dużą precyzję i dokładność w wypełnianiu kanałów.

Endodoncja znajduje zastosowanie w wielu przypadkach stomatologicznych, między innymi możemy wymienić:

  • głębokie ubytki próchnicowe,
  • martwica miazgi,
  •  zgorzele miazgi,
  •  urazy mechaniczne zęba (takie jak: zwichnięcia, złamania),
  •  planowane leczenie protetyczne,
  • zapalenia tkanek okołowierzchołkowych,
  • nieprawidłowo wykonane pierwsze leczenie endodontyczne (nieszczelne wypełnienia kanałów, pozostałe w nich fragmenty narzędzi itp.)

Jeszcze jakiś czas temu, leczenie endodontyczne było dla pacjenta dość uciążliwym leczeniem, bo wiązało się z kilkoma wizytami u stomatologa. Na pierwszej wizycie lekarz „zatruwał” miazgę zęba, aby w konsekwencji ją usunąć. Teraz, dzięki nowoczesnym środkom znieczulającym, lekarz ma możliwość przeprowadzenia zabiegu na jednej wizycie.

Po podaniu znieczulenia, stomatolog otwiera komorę zęba a za pomocą cieniutkich, miniaturowych pilników usuwa miazgę z kanałów korzeniowych zęba. Następnie odkaża kanały, by na koniec wypełnić je specjalnymi materiałami, które z biegiem czasu twardnieją.

Dzisiejsze leczenie endodontyczne jest nowoczesnym podejściem do pacjenta. Najnowsze techniki stosowane w stomatologii, pozwalają na skuteczne i co najważniejsze bezpieczne leczenie nawet skomplikowanych przypadków.

Należy pamiętać, że przed leczeniem kanałowym, lekarz endodonta musi wiedzieć o ewentualnych chorobach ogólnoustrojowych pacjenta. Niestety wiele z nich może być przeciwskazaniem do podjęcia tego typu leczenia.

Wśród takich chorób można wymienić m.in.

  • schorzenia nerek
  • choroby wątroby
  • choroby serca
  • zaburzenia endokrynologiczne

 

 

 

 

 

 

źródło: dentonet.pl

zdjęcie: https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/rtg-zebow_2534117.htm

https://pl.freepik.com/darmowe-zdjeciekoncepcja-stomatologiczna_43058-148.jpg