Wybity ząb – i co dalej?

Wakacje przed nami. Będziemy częściej na świeżym powietrzu uprawiając sporty. Wycieczki rowerowe, gra w piłkę, windsurfing, wspinaczka skałkowa a może skimboarding?Wszystkie te aktywności przynoszą radość i rozwój nie tylko naszym dzieciom. Niestety jednak, mogą także wiązać się ze zwiększonym ryzykiem wypadków, których efektem może być wybity ząb. Na szczęście, wybity ząb da się uratować, o ile zareagujemy szybko i w prawidłowy sposób. Należy pamiętać, że najważniejszy w takiej sytuacji jest transport zęba w odpowiednich warunkach.

Jeżeli ząb został wybity w całości, to po uprzednim opłukaniu zeba czystą wodą, powinniśmy spróbować go umieścić z powrotem w zębodole. Oczywiście należy mieć na uwadze aby zęba umieścić w odpowiedniej pozycji a w przypływie stresu nie umieścić go odwrotnie – czyli powierzchnią wierzchnią do tyłu. Jednak jest to rozwiązanie dla osób zdecydowanych w działaniu i nie obawiających się tej czynności. W przeciwnym razie lepiej zęba zabezpieczyć przed transportem w inny sposób i jak najszybciej udać się do lekarza stomatologa.

Musimy pamiętać, że najważniejszą rzeczą przy transporcie jest ochrona zęba przed wysuszeniem. Dobrze nawodniony ząb to podstawa.  W tym celu zeba należy umieścić w pojemniku z solą fizjologiczną, w zimnym mleku lub we własnej ślinie (np. między policzkiem a pozostałymi zębami albo pod językiem) ostatecznością jest zwykła woda. Z tak zabezpieczonym zębem należy jak najszybciej zgłosić się do dentysty. Czas odgrywa tu bardzo ważną rolę, ponieważ gdy będziemy zwlekać może dojść do obumarcia włókien ozębnej.

Nigdy nie transportujemy zęba w chusteczkach, wacikach czy w ligninie, lepiej wybitego zęba przynieść w czystej, umytej, wilgotnej dłoni.

Jak już uda nam się dotrzeć do stomatologa z zabezpieczonym zębem, działanie przejmuje lekarz.

Zazwyczaj ząb zostaje wprowadzony do zębodołu i unieruchomiony specjalną szyną. Po upływie trzech tygodni wykonuje się pierwsze kontrolne zdjęcie rentgenowskie, następne po kolejnych trzech miesiącach. Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem ząb powinien wrosnąć ponownie w tkankę po ok. 3 – 4 tygodniach.

W międzyczasie należy pamiętać o wyjątkowej higienie jamy ustnej. Okolice leczonego zęba także należy szczotkować, ale bardzo delikatnie, najlepiej miękką szczoteczką.

Zabezpieczeniem przed wybiciem zęba może być użycie specjalnej szyny ochronnej oraz zachowanie wszelkiej ostrożności podczas wykonywania wszelkiego rodzaju sportów.

 

 

źródło: dentonet.pl; stomatologia.news.pl

zdjęcie: pl.freepik.com