Chirurg stomatolog czy chirurg szczękowy – sprawdzamy czy i czym różnią się od siebie te dwie specjalizacje

Niegdyś większą popularnością cieszył się chirurg szczękowy. Dziś jego miejsce zdaje się zajmować chirurg stomatolog. Czym różnią się kompetencje tych specjalistów? W zakresie chirurgii stomatologicznej praktycznie niczym, dlatego określenia chirurg stomatolog oraz chirurg szczękowych często używane są zamiennie, co prowadzi do wielu nieporozumień i wątpliwości. Chirurg szczękowy to specjalista z dziedziny chirurgii szczękowo-twarzowej. Chirurg stomatolog specjalizuje się w chirurgii stomatologicznej, której zakres jest relatywnie węższy od chirurgii szczękowo-twarzowej. Można zatem przyjąć, że kompetencje chirurga szczękowego będą szersze od kompetencji chirurga stomatologa, przy czym w warunkach pracy w gabinecie stomatologicznym obydwaj specjaliści będą wykonywali te same procedury chirurgii stomatologicznej, która zajmuje się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolic przyległych. Kto więc usunie nam ząb mądrości? Wszystko zależy od kliniki stomatologicznej, do której się udamy. W Klinice Szałwińscy na warszawskim Ursynowie będzie to specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej.

Zakres kompetencji chirurga szczękowego

Chirurgia szczękowo-twarzowa to dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem schorzeń jamy ustnej (pod tym względem pokrywa się z chirurgią stomatologiczną), części twarzowej głowy (aż po dół przedni czaski włącznie) oraz szyi. Coraz częściej zamiast określenia chirurgia szczękowo-twarzowa możemy spotkać określenie chirurgia czaszkowo-szczękowo-twarzowa, co wynika z rozległego zasięgu specjalności. Tytuł specjalisty chirurgii szczękowo-twarzowej może uzyskać zarówno lekarz jak i lekarz dentysta.

Do podstawowych procedur wykonywanych na co dzień w gabinetach stomatologicznych także przez chirurgów szczękowych zalicza się m.in.:

  • ekstrakcje – od ekstrakcji zębów mlecznych, przez ekstrakcje zębów zatrzymanych i jeszcze niewyrzniętych, po usuwanie zębów mądrości,
  • odsłanianie zębów zatrzymanych w łuku,
  • procedury z zakresu plastyki połączeń jamy ustnej z zatoką szczękową,
  • leczenie ropni oraz przetok ustno-twarzowych,
  • resekcje wierzchołka korzeni i hemisekcje,
  • chirurgiczne przygotowanie jamy ustnej do leczenia protetycznego,
  • zabiegi z zakresu implantoprotetyki stomatologicznej.

Wszystkie zabiegi chirurgiczne wymagają wcześniejszej konsultacji. Na konsultację do chirurga możemy zostać skierowani przez stomatologa, ortodontę, a także protetyka.

chirurg stomatolog warszawa